Rusza VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Do 20 maja można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie na tegoroczny, VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. 

plakat

 

Chociaż konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów podlaskich szkół wyższych, to organizatorzy – Klub Humanistów działający przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa oraz Stowarzyszenie Schola Humana – zapraszają do udziału w nim wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. 

Specjalnie z myślą o takich osobach przewidzieliśmy kategorię „open”. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymają nagród pieniężnych, ale ich prace także będą publikowane i promowanemówi dr hab. Krzysztof Korotkich, przewodniczący kapituły.

Motto tegorocznego konkursu – „Wybaw od niekochania” – podobnie jak przy poprzednich edycjach zostało zaczerpnięte z twórczości Markowej. Pochodzi z wiersza Wybaw mnie z tomu „Matka wiosenna”.
Celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury.
Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia. Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok, TVP Oddział w Białymstoku, Kurier Poranny i portal poeciwsieci.pl 

Regulamin –  tutaj

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

zredagowała: Maria Beręsewicz
  Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok