Tematem kolejnego spotkania w ramach Czwartków u Sleńdzińskich – Dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza, będzie „Jan Lechoń – najważniejszy poeta początku Polski Niepodległej”. Autor takich wierszy jak „Herostrates”, „Mochnacki”, „Piłsudski” w pełni zasłużył na miano pierwszego poety początku naszej Niepodległości.

„Jan Lechoń – najważniejszy poeta początku Polski Niepodległej” – autor takich wierszy jak „Herostrates”, „Mochnacki”, „Piłsudski”.

Jan Lechoń (1899-1956) na tle poetów Skamandra, najpiękniejszej plejady jaka kiedykolwiek rozbłysła na niebie naszej literatur był kimś wyjątkowym, a nawet jedynym, nieporównywalnym. Jego debiutancki zbiór wierszy „Karmazynowy poemat”, napisany przez zaledwie osiemnastolatka, był największym wydarzeniem literackim początku naszej niepodległości, dziełem – można powiedzieć – koniecznym, dopełnieniem wielkiej tradycji Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida i Wyspiańskiego. Nieprzypadkowo młodziutkim poetą zainteresował się Stefan Żeromski, ostatni wielki pisarz Polski zniewolonej, któremu dane było wprowadzić naród do wolnej ojczyzny. Termin: 27.09.2018. Godz. 18:00 Miejsce: Waryńskiego 24a, wstęp bezpłatny.

 

Katolickie południe/Sztuka kontrreformacji i styl jezuicki. Kompozycje skośne i widzenie światłocieniowe. Iluzjonizm. Sztuka dworska i styl Ludwika XIV.

Podczas drugiej części cyklu wykładów Historia piękna, czyli jak rozumieć język sztuki? poznajemy najważniejsze przemiany w rozumieniu pojęcia sztuki na przestrzeni dziejów, ukazane na tle religii, polityki i obyczaju danego okresu. Wykłady odbywają się w niedzielę, dwa razy w miesiącu.

Poprowadzi je dr Olga Kłosiewicz, wielokrotnie nagradzana nauczycielka akademicka Uniwersytetu Otwartego UW, specjalistka w zakresie filozofii i estetyki.

Termin: 30.09.2018. Godz. 13:00 wstęp płatny, koszt: 10 zł

Zapisy: j.rafalska@galeriaslendzinskich.pl, tel. 502 138 980 (w godzinach pracy Galerii)

Złoty ciężar… słów –
prezentacja summy poetyckiej Jerzego Binkowskiego

Panie Twoje niech SŁOWO
da początek na nowo.

 

Jerzy Binkowski, reżyser teatralny, psycholog, pedagog i jeden z najbardziej rozpoznawalnych podlaskich poetów, prezentuje nowy zbiór wierszy pt. „Złoty Ciężar Snu”. Waldemar Smaszcz wpisuje twórczość artysty w nurt polskiej liryki religijnej, który swoje źródło ma w dziełach Jana z Czarnolasu, a dalej przepływa przez pióra najwybitniejszych – Karpińskiego, Norwida, Liberta… Jerzy Binkowski znajduje upodobanie w tej najtrudniejszej i najważniejszej dla poety materii, nie lęka się wielkich, skrzydlatych słów; w jego wierszach wiele jest Boga, dużo Matki Najświętszej, niemało Polski. W końcu sam siebie określa jako „rzemieślnika słowa”, ale jest to „Słowo” przez duże „S”, od którego wszystko się poczęło i na którym wszystko się kończy. Spotkanie w ramach cyklu „Czwartki u Sleńdzińskich”.

Termin: 04.10.2018. Godz.18:00 Miejsce: Waryńskiego 24a wstęp bezpłatny

„Kolekcja słupska”
w rękach Galerii

Prezentacja  25 prac malarskich i rysunkowych autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego. Zbiór ten trafił do Galerii w 2011 r. jako depozyt długoterminowy. Po 7 latach właściciel zdecydował się sprzedać Galerii wszystkie dzieła. Środki finansowe zostały pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program Regionalne kolekcje sztuki współczesnej (ok. 35% kwoty) oraz z dotacji celowej Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ok. 65%). Dzieła te są bardzo ważnym uzupełnieniem kolekcji Galerii im. Sleńdzińskich.

Termin: 04.10.2018. Godz. 19:00 Miejsce: Waryńskiego 24a, wstęp bezpłatny

 

 

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok