Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na Art Weeked, który odbędzie się w dniach od 7-9 października 2022 r.

plakat

7 października / PIĄTEK godz.18:30 – Teatr

Have a Good Cry (65’) Magda Szpecht, Lena Schimscheiner, Weronika Pelczyńska
produkcja: Stowarzyszenie Scena Robocza
spektakl i spotkanie z twórcami, prowadzenie: Małgorzata Skowrońska
Teatr Szkolny, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14, bilet: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu spektaklu

Najlepszą formą oczyszczenia jest płacz.
Kiedy czujemy ogrom emocji, gromadzimy je gdzieś wewnątrz siebie i nie chcemy dzielić się nimi.
Czujecie bezsilność? Nie bójcie się wyrzucić jej z siebie!
Najlepszą formą oczyszczenia jest płacz. To właśnie do niego zachęcają artystki.

„Autorki „Have a Good Cry” nie szydzą z płaczu. W gruncie rzeczy nawet do niego zachęcają, traktując wypłakiwanie się jako gest troski o samą siebie, a może nawet – subwersywną metodę manifestowania niezgody na bezsilność, do której obóz rządzący próbuje doprowadzić protestujące osoby, grając z nimi w aborcyjnego kotka i myszkę.”

– Julia Niedziejko dla czaskultury.pl

8 października / SOBOTA -17:30 Teatr

Hamer (60’) reżyseria Justyna Sobczyk, Teatr 21
Spektakl i spotkanie z twórcami, prowadzenie: Katarzyna Sztop-Rutkowska
Teatr Szkolny, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14, bilet: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu spektaklu

Karolina Hamer rzuca nowe wyzwanie. Sobie i publiczności. Pływaczka i aktywistka, zdobywczyni 173 medali – również na Mistrzostwach Świata i Europy, jedna z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami, która dokonała pierwszego w polskim sporcie coming outu. Tym razem wystąpi w pierwszym na świecie sit-upie. Sit-up to zaczepka do przemyśleń. Zupełnie nowa solowa sceniczna formuła komediowo-dramatyczna. Pozwala na wspólne głębokie zanurzenie w opowieści o byciu ziomalką z osiedla w Tychach, mistrzynią pływania, biseksualną kobietą z niepełnosprawnością. W hiphopowym rytmie, w stylu dowolnym płyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty sejmowe i uliczne aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych. O to, jak urządzamy świat. Będzie śmiesznie.

obsada: Karolina Hamer
reżyseria: Justyna Sobczyk
scenariusz: Karolina Hamer, Magdalena Staroszczyk

20:00 TEATR
How are you (60’) Team Theatre (Białoruś)

Spektakl i spotkanie z twórcami, prowadzenie: Roman Pawłowski, Alina Wawrzeniuk
schron w budynku przychodni przy ul. Białówny 11 (wejście do Urzędu Miejskiego w Białymstoku – Departament Urbanistyki i Architektury), bilet: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu spektaklu
Do wzięcia udziału w spektaklu będą uprawniały opaski, które będzie można otrzymać w kasach przy zakupie biletów. W przypadku kupienia biletów online, smycze będzie można otrzymać po okazaniu dowodu zakupu w kasie kina Forum lub na miejscu wydarzenia przed jego rozpoczęciem – prosimy wtedy o przyjście odpowiednio wcześniej.

„How are you” to dokument teatralny o wojnie w Ukrainie widzianej oczami cywilów zrealizowany przez Team Theatre, zespół artystów – uchodźców z Białorusi, działający od roku w TR Warszawa w ramach rezydencji artystycznej Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. Tekst oparty jest na osobistych relacjach i świadectwach ludzi walczących o życie w warunkach wojny. Są tu historie uciekinierów z Kijowa i Winnicy, są doświadczenia emigracji w Rumunii i Niemczech, są przywoływane tragedie Buczy i Mariupola. Głosy ukraińskich i białoruskich bohaterów zderzono z komentarzami Rosjanina, który gdzieś w Rosji ogląda w telewizji wojenną propagandę, nie wiedząc, że jego syn ginie na krążowniku Moskwa. 

Twórcy nazwali swój pokaz „czytaklem”, czyli połączeniem spektaklu i czytania scenicznego – ale w rzeczywistości jest to pełne przedstawienie, z minimalistyczną scenografią zbudowaną z walizek, pudeł kartonowych i skrzynek, wykonywanymi na żywo pieśniami ukraińskimi. 

W tekście przeplatają się trzy języki: ukraiński , białoruski i rosyjski, różnice między słowami zacierają się, tak jakby była to jedna mowa. Słuchając tego słowiańskiego splotu, uświadamiasz sobie, jak wiele łączy narody, które dzisiaj tak wiele dzieli. 

autor: Vital Karaban
dyrektor: Andriej Nowik
projekt muzyczny: Daria Novik
obsada: Andrei Novik, Darya Novik, Alesia Bardukhayeva-Arol, Andrei Bardukhayeu-Arol, Maksym Shyshko, Maryia Piatrovich

 9 października, 19:30

Ministranci (30’) reżyseria Piotr Froń
klub Fama, ul. Legionowa 5, bilet: 20 zł

„Tekst na trzech aktorów, którzy byli ministrantami oraz mnie, który byłem ministrantem przez dziesięć lat i spisałem po pięciu latach nie bycia ministrantem partyturę czynności ministranta podczas mszy świętej.”
Minimalistyczna próba uchwycenia kondycji ministranta: męskości i młodzieńczości funkcjonujących w pozornie sztywnej strukturze zachowań wobec kościelnego sacrum. Praca powstała w ramach zajęć z prof. Grzegorzem Niziołkiem, których tematem było hasło „Ja wobec kościoła”.

tekst, reżyseria, dramaturgia: Piotr Froń
występują: Adam Borysowicz, Michał Murawski, Przemysław
czyta: Piotr Froń
opieka pedagogiczna i artystyczna: prof. Grzegorz Niziołek

Bilety do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, na stronie bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem.

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

zredagowała:  Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok