Dziewiątego października 2021 r. mija 250 lat od śmierci Jana Klemensa Branickiego. Muzeum Podlaskie, mające swą główną siedzibę w hetmańskim Białymstoku, planuje w związku z rocznicą przygotowanie przedsięwzięć wystawienniczych, edukacyjnych i naukowych. 

Jan Klemens Branicki, ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

W przeddzień rocznicy w białostockim Ratuszu otwarta zostanie wystawa Taniec życia | taniec śmierci. Wystawa, której patronuje Marszałek Województwa Podlaskiego, podkreśla wiodące wartości baroku, jakim niewątpliwie hołdował Jan Klemens Branicki i zderza je z nieuchronnością śmierci – ubranej w barokowy kostium – niezmiennej towarzyszki ludzkiego bytowania. 

W dniu rocznicy przed główną siedzibą Muzeum, od godziny 19.00 na telebimie będzie można śledzić transmisję koncertu oratoryjnego Johanna Adolfa Hassego – Requiem in C z Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, którego organizatorem jest Fundacja Pro Anima, a współorganizatorem Muzeum Podlaskie w Białymstoku. 

W dniach 13–15 października 2021 r. odbędzie się konferencja naukowa Jan Klemens Branicki – splendor i miraż organizowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Podczas spotkania, któremu patronuje Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, naukowcy zajmujący się badaniami nad dziejami i kulturą XVIII w. przedstawią wyniki swoich dociekań, skupiając się na postaci i działalności Jana Klemensa Branickiego. 

Wielka Parada Branickiego_17.10.2021

Zwieńczeniem październikowych wydarzeń rocznicowych, w których organizację zaangażowane jest Muzeum Podlaskie, będzie Wielka Parada Branickich, największy od czasów hetmańskich przejazd husarii przez centrum Białegostoku. Wydarzenie organizowane przez Fundację Obowiązek Polski rozpocznie się 17 października 2021 r. o godz. 13.30 przed Starą Farą. 

Zwieńczeniem najbliższych działań wystawienniczych, edukacyjnych i naukowych związanych z postacią Jana Klemensa Branickiego podejmowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku będą obchody 333. rocznicy urodzin Hetmana, którą będziemy obchodzić 21 września 2022 r.

dr Waldemar F. Wilczewski
Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

(źródło i foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku)

opr. Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok