Na zakończenie wakacji w Książnicy Podlaskiej 23 sierpnia 2023 r. o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie z Justyną Bednarek – autorką książki „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi i współfinansowanej przez Województwo Podlaskie. Partnerem projektu jest Książnica Podlaska. Książka to kolejny tom serii „Z Krainy Złotych Pól”. Spotkanie autorskie poprowadzi dziennikarka – Dorota Sokołowska.

plakat zapraszający na wydarzenie

Przepiękne teksty ludowe opracowane przez Justynę Bednarek pokazują, jak wyglądało życie na dawnej podlaskiej i suwalskiej wsi. Za ich pośrednictwem można poznać wierzenia i obyczaje mieszkańców pochodzenia polskiego, litewskiego, tatarskiego, białoruskiego oraz ze wspólnoty wyznaniowej staroobrzędowców. Niewątpliwym atutem książki są ilustracje autorstwa Macieja Szymanowicza pochodzącego z Podlasia. Artysta ukazuje rzemiosło ludowe, bogatą architekturę wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość.

 Justyna Bednarek – polska poetka, pisarka i ilustratorka, z wykształcenia romanistka. Jej debiutanckie Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek z ilustracjami Daniela de Latoura zdobyły liczne nagrody literackie, m.in. nominacje do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY i Najpiękniejszej Książki Roku oraz pierwsze miejsce w konkursie Przecinek i Kropka organizowanym przez sieć salonów Empik.

Źródło: https://nikidw.edu.pl/2023/07/17/cudowna-seria-z-krainy-zlotych-pol/

Podlaska Redakcja Seniora Białystok