Galeria im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy 26 stycznia o godz. 18.00. Jej bohaterem będzie wybitny reżyser Erwin Axer oraz jego aktorzy – plejada indywidualności, których kreacje przeszły do historii polskiego teatru – w obiektywie równie wyrazistej osobowości, klasyka powojennej fotografii Edwarda Hartwiga.
Wystawa Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury w porozumieniu z Instytutem Teatralnym, Teatrem Współczesnym i Teatrem Narodowym, została przeniesiona do Galerii przy Legionowej 2 z warszawskiej Kordegardy, gdzie była prezentowana w marcu 2017 roku. Było to pierwsze wydarzenie związane z setną rocznicą urodzin reżysera, pisarza, wieloletniego dyrektora Teatru Współczesnego Axera. Prezentacja w Galerii im. Sleńdzińskich zamyka Rok Axera.
Dlaczego Axer właśnie u nas?
Autorom działań przygotowanych w ramach stulecia urodzin zależało na tym, by wiedza o tym wyjątkowym twórcy przedostała się poza ramy warszawskiego podwórka. W ocenie znawców i miłośników sztuki, ranga i znaczenie osiągnięć artystycznych Axera wykracza bowiem poza granice teatru. Wśród nielicznych miejsc, poza Warszawą, które organizatorzy wybrali, znalazła się nasza Galeria.
O wystawie:
Na wystawie prezentowane są, przede wszystkim, zdjęcia z wybranych spektakli teatralnych Axera. Autorem większości z nich jest klasyk powojennej fotografii, Edward Hartwig. Zostały one wykonane techniką druku optycznego z wykorzystaniem odpowiednio perforowanego pleksi, dzięki czemu przedstawiony na nich świat teatralny możemy oglądać w trójwymiarze. Bohaterami tej opowieści są Axer oraz jego aktorzy, wybitne postaci polskiej sceny: Danuta Szaflarska, Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki, Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz, Tadeusz Fijewski, Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Englert, Piotr Fronczewski, Andrzej Łapicki i wielu innych. Teatr Współczesny przy ul. Mokotowskiej w Warszawie, którym Axer kierował, przez wiele sezonów dysponował najlepszym zespołem aktorskim w Polsce. Zdaniem propagatorów dorobku artystycznego Erwina Axera, nie mniejsze znaczenie posiada jego twórczość literacka. Stąd obecność na wystawie broszur z wybranymi fragmentami esejów wybitnego reżysera, zaczerpniętymi z czterotomowego cyklu „Ćwiczenia pamięci”.
(źródło i foto: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku)
Opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok