Obrazy Marty Karczewskiej będzie można obejrzeć w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. Wernisaż wystawy malarstwa „Krajobrazy emocji” odbędzie się 7 marca 2023 roku.

Marta Karczewska

Marta Karczewska urodziła się w 1982 r. w Białymstoku. Jest absolwentką studiów podyplomowych malarstwa i historii sztuki. Swoją debiutancką wystawę miała w październiku 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie. Brała udział w grupowej międzynarodowej wystawie internetowej International Abstract Art w listopadzie 2022 roku i International Art Exhibition w lutym 2023 roku.

Proces twórczy formą medytacji

– Malarstwo jest dla mnie twórczym wyrażaniem siebie i towarzyszy mi od dziecka. Maluję pod wpływem uczuć i emocji – sięgam głęboko do swojej duszy, często dotykając tego, co trudne i bolesne. To, co czuję, wyrażam za pomocą koloru, tekstury i ekspresyjnych pociągnięć pędzlem. Dlatego sam proces twórczy bywa niejednokrotnie ważniejszy od efektu końcowego. Porównałabym go do medytacji, choć bywa też istnym katharsis, ponieważ pomaga mi zrozumieć siebie i ukoić emocje – opowiada autorka prac.

Niekonwencjonalność, wielowarstwowość, wolność

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie można zobaczyć ponad 20 obrazów, wykonanych w technice mieszanej. Wystawę cechuje różnorodność, wielość barw i nietypowych faktur. 

Szeroko pojęta wolność w życiu i sztuce, jest według mnie niezwykle istotna. Poczucie wolności oraz najwięcej swobody daje mi technika mieszana, w której tworzę najczęściej. Fascynuje mnie wielowarstwowość i tekstura obrazów, dlatego w swoich pracach często wykorzystuję niekonwencjonalne narzędzia malarskie. 

KARCZEWSKA-obraz

Nietypowa wystawa malarstwa

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko obrazy – autorka prac dołączyła artystyczne zeszyty, będące częścią jej twórczości. 

Daję też nowe życie zeszytom i starym książkom – maluję w nich, tworzę kolaże. W ten sposób powstają artystyczne pamiętniki, które są nieodłączną częścią mnie i mojej artystycznej podróży. Każda moja praca, jest cząstką mnie, mojej duszy, a ponieważ szczerze wierzę, że
w pewien sposób wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, mam nadzieję, że każdy odnajdzie w nich również cząstkę siebie – podsumowuje Marta Karczewska.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy malarstwa „Krajobrazy emocji” Marty Karczewskiej odbędzie się 7 marca  o godz. 18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, wstęp jest wolny.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia 2023 roku.

źródło i zdjęcia: Dom Kultury ,,Śródmieście”

Podlaska Redakcja Seniora Białystok