Od 24. czerwca 2017 r. w Galerii Sleńdzińskich, przy ul. Wiktorii 5, możemy oglądać wystawę „Mosty”  poświęconą  Helenie Bohle-Szackiej, znanej projektantce mody, dziennikarce, graficzce, od 1969 r. mieszkającej w Berlinie Zachodnim. Była pierwszą polską projektantką, która swoje  kolekcje pokazała za żelazną kurtyną.

Helena Bohle-Szacka – ur. 1928 roku w Białymstoku w polskiej rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. W czasie wojny trafiła do obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Flossenbürg. Po wojnie powróciła do Polski, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (dziś ASP), wykładała i projektowała modę. Była kierowniczką artystyczną domu mody Telimena i dziennikarką mody „Dziennika Łódzkiego”; projektowała loga wielkich przedsiębiorstw, opakowania i reklamy kosmetyków, papierosów, tworzyła rysunek żurnalowy. Na początku lat 60. pracowała dla Mody Polskiej w Warszawie. W 1965 r. została kierowniczką artystyczną domu mody Leda, osiągnęła międzynarodowe sukcesy – pierwszy w historii pokaz polskiej marki w Berlinie Zachodnim, a w 1966 r. złoty medal na targach mody w Monachium.

W 1968 roku wyemigrowała do Berlina Zachodniego. Była cenioną wykładowczynią kultury wizualnej na uczelni Lette Verein i projektantką mody. Tworzyła rysunki, kolaże, grafiki, projektowała książki; wystawiała w Berlinie, Dortmundzie, Paryżu, Londynie, Wiedniu, Kopenhadze, Warszawie, Krakowie, Łodzi. Była kuratorką i szefową galerii działającej przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Berlinie. Prowadziła prywatny salon, skupiający polskich oraz międzynarodowych artystów i intelektualistów. Bywali u niej m.in.: Stanisław Lem, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Krystyna Janda, Ryszard Krynicki, Jacek Bocheński, Władysław Bartoszewski, Sławomir Mrożek, Jan Lenica oraz aktorzy i aktorki poznani w Łodzi. Zmarła 21 sierpnia 2011 w Berlinie –  czytamy w zaproszeniu.

Na wystawie przedstawione są  prace graficzne Heleny, zwanej przez przyjaciół Lilką, pierwsze projekty odzieży damskiej i młodzieżowej, publikowane w czasopismach kobiecych, w latach sześćdziesiątych.  A także zdjęcia rodzinne, biżuteria, dokumenty oraz inne pamiątki po zmarłej artystce. Prezentowane jest również pięciogodzinne nagranie ze spotkania z Heleną, podczas którego  wspomina swoje  przeżycia wojenne.   W  wyniku projektu artystycznego i historycznego  zainicjowanego przez Galerię im. Sleńdzińskich, wspartej przez berlińską fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, powstała książka „Helena Bohle-Szacka. Lilka” Jest to opowieść współtworzona przez osoby, które ją znały i   współpracowały. Przyjaciółki, które opiekowały się  spuścizną  zmarłej artystki przekazały Galerii bogate archiwa z berlińskich zbiorów.

Drugą część wystawy, instalację „Butik”, możemy oglądać w salonie wystawowym Galerii, przy ul. Legionowej 2, gdzie kiedyś mieścił się sklep mody „Telimena”. Są tam prezentowane projekty ubrań wykonane przez współczesną artystkę, wzorowanych na  projektach Heleny.

Zachęcam do zwiedzenia wystawy i poznania losów uznanej Białostoczanki.

Galeria  przy ul. Wiktorii 5 czynna jest w: środę, czwartek, piątek, niedzielę w godz. 11:00 – 17:00. Wstęp wolny.  Najdogodniejszy dojazd autobusem  – 5  (przystanek ul. Piasta).

 

 

 

                      Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora -powiat białostocki