Wystawę „Travelling” tworzą prace, które są próbą odpowiedzi na pytania o granice pomiędzy życiem i emocjami a fotografią, zapisem historii nieuleczalnej miłości autora do tej właśnie formy sztuki.

Wojtek Wieteska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów, który wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości, tym razem przyjrzy się fotografii oraz aktowi fotografowania rozgrywanym w ruchu.”Travelling” – określenie używane do opisu ujęcia filmowego, kiedy kamera jest w ruchu. Dowolny ruch kamery, który dzieje się w kilku płaszczyznach i kierunkach, może być szybki lub wolny. Sposób, w jaki jest kadrowana postać w danym ujęciu, ma szczególne znaczenie.

„Travelling” to historia miłosna z fotografią, z filmami, z książką, z kobietą, z krajobrazem, z martwą naturą, z ptakiem i z utraconym i odzyskanym paradise. Stawia pytanie o miejsce fotografii w życiu – tu i teraz, o to, gdzie przebiega granica między życiem a fotografią. Szczególnie dziś, kiedy jest natychmiast obecna w mediach społecznościowych, jako dowód tego, gdzie jesteśmy i co robimy. Ile można tym medium zdjąć z naskórka codzienności oraz z jaką intencją?

Czy fotografią jest pamięcią zewnętrzną do naszego umysłu? Jak i czy fotografia może przebiegać równolegle do życia? Na ile fotografia pokazuje rzeczywistość dnia codziennego, a na ile można przefiltrować ją przez swoją wyobraźnię?

Wystawa, projekcja filmowa i katalog mają wyraźną strukturę i układ. Wszystkie fotografie, ujęcia filmowe, animacje, tekst i muzyka pozostają we wzajemnym dialogu.

Fotografie są prezentowane na wystawie w formie przebiegów pionowych i poziomych. W układzie kierunków przypominających te, w których poruszają się nasze myśli. W XXI wieku, jesteśmy w fotograficznym stanie in between: w zdjęciach jest zawartych tyle samo decyzji fotografującego, co oglądającego. Wobec takiej sytuacji, sama fotografia pozostaje constant. Jest cienką warstwą obrazu, na powierzchni której toczy się rozmowa między autorem, a widzem.

Zapraszamy do Operowej Galerii Fotografii na spotkanie z Wojtkiem Wieteską połączone z pokazem filmu z muzyką Marcina Nagajewicza na żywo w piątek, 14 września o godz. 18.30 w sali kameralnej OiFP.

Wstęp wolny

Wystawę można oglądać od 14 września do 30 listopada 2018 r.

poniedziałek – piątek, od 9:00-17:00

sobota – niedziela, od 11:30-17:00

 

źródło i foto: Opera i Filharmonia Podlaska

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok