Wilno – kolebka romantyzmu polskiego europejskim miastem literatów

Pod takim hasłem odbywał się w dniach od 16 do 20 października 2023  X Międzynarodowy Zlot Poetów Rodowodu Polskiego. Uczestniczyłam w tym wydarzeniu wraz z kilkunastoma poetkami i poetami z Polski i z Litwy.

W czasie kilkudniowego pobytu wyjeżdżaliśmy do polskich szkół w Podbrzeziu, Mickunach i Awiżeniach. Spotykaliśmy się z dziećmi i młodzieżą w klasach, prezentowaliśmy im swoją poezję, miały też miejsce rozmowy o pisaniu, były występy aktorskie, taneczne i muzyczne w wykonaniu poetek i poetów. Młodzież pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowała ciekawe występy słowno-muzyczne, wyciskające łzy ze wzruszenia. Wiersze polskich poetów i patriotyczne piosenki  uczniowie wykonali wręcz perfekcyjnie. Podziwialiśmy ich za to. Zostawiliśmy im swoje książki poetyckie, pocztówki, magnesy i inne pamiątki. Zabraliśmy z odwiedzanych szkół moc pozytywnej energii, im zostawiliśmy cząstkę siebie.

Wieczory w hotelu Pan Tadeusz, bo tam mieszkaliśmy, upływały na rozmowach o poezji, dzieleniu się doświadczeniami literackimi, był też wieczór autorski Witolda Stawskiego, była uroczysta gala, podczas której wybrzmiały wiersze z antologii Na krawędzi. W części satyrycznej wystąpił kabaret Pół-serio, zaprezentował się też miejscowy chór seniorów. Całości dopełniły odznaczenia dla Apolonii Skakowskiej za jej dziesięcioletnią pracę w tym zakresie i podziękowania dla Wandy Stańczak organizatorki zlotu ze strony polskiej.

W czasie wolnym zwiedziliśmy Wilno.

Warto było ponieść trud podróży, długich wieczorów, czasem niedospania, by zabrać ze sobą bagaż wspaniałych wrażeń opatrzonych wzruszeniami, nowymi doświadczeniami i znajomościami.

Uczestnikami zlotu z Polski byli: Wanda Stańczak, Renata Batko, Agata i Witold Stawscy, Daniela Polasik, Anna Czachorowska, Agnieszka Jarzębowska, Teresa Bachleda-Kominek, Olga Skomorowska, Danuta Malicka, Krystyna Gudel, Łukasz Knyziak, Zbigniew Roth.

fot. Witold Stawski

Krystyna Gudel