XI Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który od odbędzie się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur rozpocznie się 25 lipca w środę i potrwa do niedzieli 29 lipca. Barwny korowód wyruszy spod Katedry w czwartek 26 lipca o godz 17:00. 

Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który zaprosił zespoły nie tylko z Europy, ale też z wielu państw świata.

 

 

Oktawa rozrasta się z edycji na edycję, powiedział Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu będziemy gościć grupy z Czech i Albanii, ale przyjadą także zespoły z Gruzji, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W sumie 28 grup z 14 państw świata, aż 650 wykonawców.

 

 

Motywem przewodnim Podlaskiej Oktawy Kultur jest folklor, uczestnicy mogą zapoznać się z tradycją i kulturą różnych narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry czy małe grupy wokalne.

– Po raz 11. odbędzie się Podlaska Oktawa Kultur – powiedzał Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. – To Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru. Myślę, że Białystok to bardzo dobre miejsce na taki festiwal. Chcemy też jednak, by koncerty odbywały się w mniejszych miejscowościach województwa.

 

 

 

– W lipcu wszystkie drogi prowadzą na Podlaską Oktawę Kultur, bo to festiwal, który pokochali zarówno mieszkańcy Białegostoku, jak i turyści – mówił Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. – To czas, gdy nasz region staje się europejskim centrum wielokulturowości, a to powód do dumy i radości.

Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko koncerty. Zaplanowane są także różne warsztaty, a nawet pokaz mody – Etnofashion, czyli odzież na co dzień, do biura i suknie ślubne.

 

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Białystok podczas wakacyjnych podróży już jedenasty raz będą mogli uczestniczyć w Podlaskiej Oktawie Kultur. To impreza, która z roku na rok coraz bardziej rozwija się i wpływa na wzrost atrakcyjności naszego miasta i regionu – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie zespół Kurpie Zielone.

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru

 

 

 

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok