Marsz w Białymstoku jest jednym z głównych punktów obchodów rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.


Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przedstawiło szczegółowy harmonogram obchodów.

5 września 2019

  • zwiedzanie Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26) i Muzeum Sybiraków (kościół p w. Ducha Św. ul. Sybiraków 2), które będą czynne od godziny 10:00 do godziny 18:00;
  • wystawa prac Tadeusza Wojnarskiego – malarza, w latach II wojny światowej żołnierza Armii Andersa, uczestnika walk o Monte Cassino. Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru, ul. H. Sienkiewicza 26, godz. 10.00-18.00;
  • promocja publikacji „Znani Polacy na Syberii w XIX wieku”, autorstwa dr hab. Grzegorza Zackiewicza, poświęconej Polakom, którzy wnieśli istotny wkład w cywilizacyjny rozwój Syberii. Spotkanie promocyjne odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru, o godz. 17.30.
  • Młodzieżowy Dom Kultury – część artystyczna dla dzieci i młodzieży, godzina.- 13:00.
  • Białostocki Ośrodek Kultury, koncert Grażyny Łobaszewskiej, godzina 19:00. Wstęp za okazaniem wejściówek dostępnych w kasie Białostockiego Ośrodka Kultury, od 2.09., od godz. 17:00.

6 września 2019

  • godz. 7:30, Święta Liturgia w Katedralnej Cerkwi p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy;
  • godz. 10:00, zbiórka uczestników Marszu przy Pomniku Katyńskim w Parku Zwierzynieckim. Przemarsz do kościoła pw. Ducha Św. (ul. Sybiraków 2), przy którym znajduje się Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka;
  • godz. 11:30, Msza Święta w Kościele pw. Ducha Świętego celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Tadeusza Wojdę,
  • godz. 12:30, uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka: odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków, modlitwa za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim, prawosławnym, ewangelicko-augsburskim; wystąpienia okolicznościowe; apel pamięci zakończony salwą honorową żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Wydarzeniu towarzyszyć będą również dwie wystawy:

  • „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii” to ekspozycja pokazująca polskich badaczy Syberii w XIX wieku – geografów, geologów, archeologów, etnografów itp. Na wystawie zaprezentowane zostaną portrety m.in. Bronisława Piłsudskiego, Jana Czerskiego, Wiktora Godlewskiego. Autorką prac jest Paulina Kopestyńska – malarka jakuckiego pochodzenia. Wystawę będzie można oglądać przy kościele p.w. Ducha Św. w Białymstoku
  • „Gdy maki kwitły na zboczach” to ekspozycja prezentowana w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru, którą tego dnia będzie można zwiedzać bezpłatnie aż do godz. 18.00.

Zachęcam czytelników Podlaskiego Seniora do uczestnictwa w tej ważnej uroczystości. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona osób. Wielu z deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

Źródło: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

(zdjęcia: Maria Beręsewicz)

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok