XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się 4 czerwca w południe uroczystą galą i wykładem na Politechnice Białostockiej.

5 czerwca przeniesie się do Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości przy ul. Akademickiej 1 w Łomży. Dr Dariusz Perło, Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich PWSIiP zapraszał:

 

W nowoczesnym budynku Wydziału Informatyki i Nauki o Żywności oferujemy edukację praktyczną i takie będą nasze prezentacje. Wspólnie z uczelniami przygotowaliśmy około 50 prezentacji, wśród nich np. pokaz produkcji chrupek kukurydzianych. Zapraszamy też nas specjalne warsztaty przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.

 

W środę, 6 czerwca Festiwal gościć będzie w Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Innowacyjnej 1 w Suwałkach. Na przygotowane tu przez uczelnie atrakcje dzieci i młodzież szkolną będzie dowoził autobus miejski (podobnie jak w Łomży).

 

7 i 8 czerwca swoje pracownie, laboratoria i sale wykładowe otworzą uczelnie. Do wyboru jest prawie 400 wykładów, warsztatów, koncertów i różnych wydarzeń.

Koordynator Festiwalu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku dr hab. Wojciech Miltyk:

 

 

Część naszych spotkań będzie odbywała się w Łomży i Suwałkach, ale większość naszych działań będzie skumulowana 7 czerwca w Dniu Otwartym. Na dziedzińcu Pałacu Branickich będzie działo się najwięcej. Ale zachęcam Państwa do wizyt także w laboratoriach – udostępniamy wszystkie wydziały. Chętni będą mogli odwiedzić Centrum Symulacji Medycznych czy szpitalnych oddziałów ratunkowych. Tych spotkań będzie bardzo wiele…

 

Dr hab. Aneta Petelska koordynator na Uniwersytecie w Białymstoku:

W piątek, 8 czerwca, otworzymy swoje laboratoria i pracownie przed wszystkimi, którzy są ciekawi, jak pracujemy na co dzień. Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 100 pokazów i warsztatów naukowych. Ale będą też ciekawe imprezy o charakterze artystycznym i społecznym: koncert „Młynarski i smaki PRL-u”, spektakl profilaktyczny „Inna Bajka” na podstawie baśni „Dziewczynka z Zapałkami” przeniesionej do czasów współczesnych. Zapraszamy też na spektakl „Bieżenki” na podstawie książki Anety Prymaki-Oniszk o wojennych uchodźcach.

 

 


Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Człowiek a sztuczna inteligencja” organizowana przez Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku we współpracy z Wyższą Szkołą Medyczną, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Białostocką (7 czerwca). Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wybitnych ekspertów w dziedzinie bioetyki i kognitywistyków. Zapraszam do wysłuchania ich debaty –  zachęcał prof. Lech Chyczewski, rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.

W ramach Festiwalu niezwykłą wystawę łączącą naukę i sztukę przygotowuje Galeria Arsenał w Białymstoku – wernisaż 8 czerwca. Instalacja Zbigniewa Oksiuty pt. „Prace i zbiory. Między sztuką, architekturą i nauką” powstaje we współpracy z Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku. Tego samego dnia wieczorem w hali Wydziału Architektury odbędzie się  koncert, performens dźwiękowy formacji artystycznej ,,Muzyka pustki – Ex Nihilo”, w wykonaniu Ryszarda Ługowskiego i Pauliny Sylwestrowicz.

Program XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jest bardzo bogaty, obejmuje w sumie prawie 600 zróżnicowanych tematycznie i pod względem formy imprez. Wszystkie zostały zebrane na stronie internetowej www.podlaskifestiwal.pl. Na wiele z nich – ze względów organizacyjnych – obowiązuje elektroniczna rejestracja. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny.
Zapisywać nie trzeba się jednak na Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się 9 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej 1 w Białymstoku.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki przekonywał: Zależy nam, żeby Stadion ożywał nie tylko podczas imprez związanych z piłką nożną. Podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego będzie można eksperymentować, odkrywać i poznawać świat nauki. Specjalne stoiska przygotowują uczelnie. Atrakcją będzie także interaktywna wystawa matematyczna „Wszystko jest… liczbą”. Pod tym tytułem kryje się projekt popularyzujący matematykę i przekonanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.  Po wystawie oprowadzać będą specjalnie przeszkolone osoby, by wyjaśniać matematyczne zagadki. Ekspozycja stworzona została przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto dodać, że ta wystawa dostępna jest teraz w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej dla grup zorganizowanych, także dzięki wsparciu Prezydenta Białegostoku. Podczas Pikniku Naukowego na stadionie miejskim matematyki „dotknąć” będzie mógł każdy. Odbędą się także pokazy judo, akademickie rozgrywki piłkarskie, najmłodszych zapraszamy także na treningi piłkarskie i na dmuchany plac zabaw. Drużyna Lowlanders zaprezentuje futbol amerykański. Niespodziankę przygotowuje także Chór Politechniki Białostockiej, a także Opera i Filharmonia Podlaska.

Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki sprawują:

– Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– Wojewoda Podlaski
– Podlaski Kurator Oświaty
– Marszałek Województwa Podlaskiego
– Prezydent Białegostoku
– Prezydent Suwałk
– Prezydent Łomży.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Uzyskał wsparcie Prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk. Środki własne przeznaczają także podlaskie uczelnie.

Źródło: Politechnika Białostocka

Opracowanie: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora