Tytuł jeden ” XXI Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich ” a dwa różne wydarzenia, diametralnie różne. A więc po kolei. Zaproszenia otrzymaliśmy na oba i w obu uczestniczyliśmy.

Od 23 do 24 sierpnia 2019 r. była to konferencja w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w dworze z Bobry Wielkiej zorganizowana przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Połączyliśmy siły studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz sokólskich Tatarów i pojechaliśmy do tego urokliwego miejsca. Na szczęście prelekcje nie były długie, a niektóre tematy ciekawe. Wysłuchaliśmy informacji znanego historyka i genealoga Stanisława Dumina z Moskwy o rodzie Rudziewiczów.

Ciekawie wypowiadał się Łukasz Węda, który opowiedział o zapaleńcach ze Studzianek, którzy nie mając już w swojej społeczności Tatarów, chcą zachować jak najwięcej wiadomości i np. ostatnio przystanek autobusowy ozdobili malowidłami: meczetu z 1915 r., herbem i postacią rycerza.

Swietłana Czerwonnaja z Litwy opowiedziała o pierwszej Tatarce Oldze Piotrowicz, wychowance Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, której losy próbowała odtworzyć na podstawie źródeł archiwalnych i muzealnych. Ta starsza pani sypała jak z rękawa datami i faktami historycznymi, a my jeszcze w drodze powrotnej zastanawialiśmy się ile to może liczyć „wiosen”.

Między wykładami poczęstowano nas obiadem, a zaraz po godz.18 musieliśmy wracać do Sokółki, więc syci i z dużą dawką nowej wiedzy wróciliśmy do domów.

Drugie wydarzenie, to historia ujęta inaczej, organizator – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.

Na placu przed starostwem każdy mógł znaleźć coś interesującego, było gwarno i wesoło. Tatarska jurta, pokazy konne i łucznicze, stoisko z jadłem tatarskim, strzelanie z łuku. Bardzo dużo było atrakcji dla dzieci, które mogły nawet przejechać się na kucyku.

Nasze koleżanki prowadziły warsztaty kulinarne, smażyły czebureki, które widać przypadły do smaku publiczności, bo kolejka stała do „ostatniego kęsa”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć Krzysztofa Frejusa, który pokazał tegoroczne Bajramy (święta) i wiele wydarzeń z życia społeczności tatarskiej.

W programie były występy zespołów tatarskich: z Litwy Efsane, a z Białorusi duet bliźniaków z Iwia – Ałsu i Selima, którzy na scenie prezentowali się po raz pierwszy.  Kabaret z Krynek rozśmieszał nas do łez, obejrzeliśmy zawody siłowe, występ zespołów Jemioła i Cygańskie Serca oraz konkursy z nagrodami przeprowadzane na scenie.

Starałam się nikogo nie pominąć, ale niestety nie dotrwałam do końca. Szykowano się do występu gwiazdy wieczoru, zespołu Wanda i Banda. A na zakończenie zespół Batareja miał przygrywać do „tańca pod gwiazdami”.

Każdy ze spędzonych dni był interesujący, a że będą to wydarzenia cykliczne, możemy domyślać się czego oczekiwać.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka