Nazwa imprezy taka sama, ale odbywa się w dwóch wersjach i dwóch terminach. 20-21.08.2021- to data konferencji naukowej w Białymstoku, a 28.08.2021- to koncerty i piknik w Sokółce.

Prelekcje w Białymstoku

Pierwsza Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich miała miejsce po raz pierwszy w 1999 roku w Sokółce i jest już imprezą cykliczną. Druga odbyła się w formie dwudniowej konferencji, a jej organizatorem jest Podlaski Oddział Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

Po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa konferencję zorganizowano w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Sokółkę reprezentowała grupka kobiet ze Związku Tatarów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niestety, obostrzenia jeszcze obowiązują, granice są zamknięte i w związku z tym nie mogli dojechać goście z Rosji, Litwy i Białorusi. Jednakże w dobie nowoczesnej techniki poradzono i z tym problemem.

Pierwszego dnia wykładu Stanisława Dumina rosyjskiego heraldyka i genealoga wysłuchaliśmy online. Nas szczególnie zainteresował  wykład Łukasza Wędy o roli kobiet w tatarskim dżemiacie w Studziance w XIX wieku.

Warsztaty kulinarne

Druga wersja Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich odbyła się w sobotnie popołudnie w Sokółce. Organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Szlak Tatarski”. Po porannym ulewnym deszczu nie zostało śladu i ekipa techniczna w mig rozstawiła scenę, namioty i stoiska zabaw dla dzieci. Dzieci miały moc atrakcji: malowanie twarzy, malowanie domków, zjeżdżalnie, mega klocki itp. Dorośli mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, zrobić zakupy na stoiskach kiermaszowych, a przede wszystkim posłuchać i obejrzeć występy Mażoretek, Jemioły, Solatium, EXIT i Jarosława Rynkiewicza. Był też konkurs wiedzy o Tatarach, występ zespołu Lunapark, a gwiazdą wieczoru był zespół Top One.

Impreza skończyła się około godziny dwudziestej drugiej. Był to miły akcent na zakończenie wakacji.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka