Już w piątek (10.07.) rozpoczynają się Katedralne Koncerty Organowe. Przez całe wakacje, co tydzień, koncertować będą znakomici artyści z Polski i zagranicy.

organy w Farze

Ciekawie zapowiada się koncert inauguracyjny ponieważ organom wyjątkowo towarzyszyć będzie trąbka. Wystąpi dwóch artystów: Roman Gryń z Poznania i Bogdan Narloch z Koszalina. 

Pierwszy jest uznanym trębaczem, laureatem konkursów, wieloletnim współpracownikiem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii w Poznaniu, Szczecinie, Koszalinie oraz wielu filharmonii zagranicznych. Koncertował we wszystkich krajach europejskich, a także w USA i Kanadzie. Ponadto jest profesorem w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki.

Z kolei, Bogdan Narloch od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Organizował Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej prowadzone przez wielu wybitnych europejskich organistów koncertuje w kraju i za granicą. Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

W swoim dorobku posiada kilka nagrań płytowych prezentujących historyczne organy i muzykę organową Pomorza.

Program XXV Katedralnych Koncertów Organowych w Bazylice Archikatedralnej w Białymstoku, ul. Kościelna 2

10 lipca 2020 – Roman Gryń i Bogdan Narloch
17 lipca 2020 – Ewa Bąk
24 lipca 2020 – Przemysław Kapituła
31 lipca 2020 – Radosław Marzec
14 sierpnia 2020 – Urszula Grahm
21 sierpnia 2020 – Peter Ouwerkerk
28 sierpnia 2020 – Józef Kotowicz

Wszystkie koncerty będą rozpoczynały się o godz. 19:15. Wstęp wolny.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

 

Opracowanie i zdjęcia: Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok