Bieganie jest ogromnym znakiem zapytania stawianym sobie każdego dnia. Czy będziesz mięczakiem, czy będziesz silny dzisiaj – Peter Maher. 

W terenie leśnym biegnące dziewczynki. Wielu kibiców ich dopinguje.

Wydarzenia, które miały miejsce w Kolnie 25 września, świadczą o tym, że pojęcie mięczaka nie dotyczy kilkusetosobowej grupy startujących w biegach przełajowych. Piękny teren na obrzeżach miasta przy towarzyszącej, typowo biegowej, aurze na długo pozostanie w pamięci uczestników w wieku od 5 lat do…. Trudno określić wiek najstarszego uczestnika. Kilkanaście grup wiekowych, różnej długości trasy przełajowe, mnóstwo kibiców i specyficzna atmosfera towarzysząca współzawodnictwu sportowemu. W tym momencie trudno nie wrócić do historii. W latach 1990 – 2016 w miejscowości Kozioł, oddalonej o kilka kilometrów od Kolna, odbywały się Kolneńskie Biegi Jesieni. Impreza znana, goszcząca znanych w kraju oficjeli, sportowe nazwiska, gości honorowych. W minionym roku podjęto próbę reaktywacji. Są przymiarki, aby w przyszłym roku powrócić do tego symbolicznego miejsca. Trzymam kciuki za organizatorów. 

Może niektórzy będą zdziwieni, że niezbyt dużo napiszę o dzieciach i młodzieży, że zaledwie cztery zdjęcia obrazują współzawodnictwo najmłodszych. Ale moim celem jest przedstawienie czwórki pasjonatów, którzy założyli grupę Kolno Biega. 

Kilka pań i panów rusza do biegu przełajowego.

Marzę, aby zaktywizować seniorów do jakiejkolwiek formy ruchu. Namawiałem kiedyś do pływania, korzystania z urządzeń na wolnym powietrzu, pisałem o swoich historiach biegowych. Mam jeszcze większe pragnienie – kochane babcie i dziadkowie, pokażcie zdjęcia, na których widać zaangażowanie młodzieży, emocje, chęć uzyskania jak najlepszego wyniku. To wasi wnukowie i wnuczki. Może któreś z nich połknie bakcyla i spróbuje nadrobić to, co zabrał covid, zdalne nauczanie i postęp technologiczny. 

A oto czwórka tych, których przyszłością też jest starość, ale czynią wszystko, by nastąpiło to jak najpóźniej. Agnieszka lubiła bieganie, i nie tylko, od najmłodszych lat – podstawówka, szkoła średnia, klub Narew Łomża, studia wyższe, obecnie nauczyciel wychowania fizycznego. Podczas wspomnianych Kolneńskich Biegów Jesieni 14 – krotnie wygrywała Biegi Nauczycieli. Spośród różnych startów na długich dystansach szczególnie wspomina Półmaraton Białystok w 2019 roku, a jesienią Maraton Poznański i czas 3.54.35 godz. Przed dwoma laty podczas biegu w Łomży spotkała Pawła, o którym później, co zaowocowało założeniem grupy Kolno Biega. 

_

Paulina jest kolejnym pasjonatem w tej grupie. Decyzję o tej formie ruchu podjęła przed 6 laty. Chciała wprowadzić do swojego życia więcej aktywności, wyjść ze strefy komfortu i, jak żartem dodaje, spalić zbędne kilogramy. Z czasem zmieniła swoje nastawienie, zaczęła poważniej podchodzić do zabawy biegowej. I zaczęły się starty. Często kończyła na podium, co było dodatkowym impulsem do jeszcze solidniejszej i zorganizowanej pracy treningowej. 

Cztery osoby w strojach sportowych -pan i trzy panie- stoją nad rzeką. Uśmiechnięci i z ręką wyciągniętą do przodu.

Kolej na Dominikę, także członka grupy Kolno Biega. Droga podobna jak u Agnieszki – podstawówka, czwartki lekkoatletyczne, w szkole średniej podium w biegach przełajowych w Łomży i województwie. Dłuższa przerwa w sprawach rodzinnych i zaproszenie na Kolneńskie Biegi Jesieni w 2014 roku. Zwycięstwo okazało się impulsem do systematycznej pracy treningowej. Starty w biegach długich, półmaratony i największy sukces – ukończenie Maratonu Gdańskiego w 2018 roku – 3.58.13 godz. 

Wreszcie kolej na mężczyznę, wspomnianego wcześniej Pawła. Jako uczeń podstawówki brał nawet udział w Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Szkoła średnia, klub Narew Łomża. Pewne problemy zdrowotne spowodowały kilkudziesięcioletnią przerwę. Przed dwoma laty na wspomnianych wcześniej zawodach w Łomży spotkał Agnieszkę i powstało Kolno Biega. Od tej pory czwórka pasjonatów, czasem dołączają inni, sporadycznie trenuje razem, nieraz wspólnie wyjeżdżają na zawody. Paweł niedawno został żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej i zdążył razem z kolegami zająć V miejsce w Mistrzostwach Polski. 

_

Dla każdej z wymienionych osób bieganie jest odskocznią od problemów, trosk, monotonii. Daje radość, swobodę. Zwycięstwa stanowią motywację do treningów, uczą doceniać każdy wysiłek, a porażki uczą pokory. Zachęcają wszystkich do aktywnego trybu życia. 

Róbmy coś więcej oprócz obowiązków, a w oczach innych stajemy się więcej warci. Każda forma ruchu przedłuża nasz pobyt na planecie Ziemia. Starajmy się jak najpóźniej przechodzić na drugą stronę tęczy. Proszę o to, Kochani Seniorzy. Uświadamiajcie też swoje pociechy. To bardzo ważna rola Babć i Dziadków. 

Na podium zwyciężczynie biegu z medalami, dyplomami i nagrodami.

Pozwolę sobie zakończyć zdaniem autorstwa słynnego przed wielu laty maratończyka Emila Zatopka: „Jeśli chcesz biegać – przebiegnij kilometr. Jeśli chcesz zmienić swoje życie – przebiegnij maraton”. Trudne? Dla chcącego nic trudnego. Zdrowia, uśmiechu i kondycji życzę.

Foto: Eugeniusz Regliński i Łukasz Łukaszewicz

Eugeniusz Regliński
Podlaska Redakcja Seniora Kolno