„Kto zakosztuje tańca, nigdy go nie zdradzi”

Zespół Tańca Ludowego „Bystry” działa od 2002 roku przy Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie i przy Towarzystwie Młodego Krechowiaka. Celem działalności grupy jest podtrzymanie zanikającego folkloru i tradycji ludowych pogranicza polsko – litewskiego i białoruskiego, regionalnych, przeplatanych wielokulturowością, z naleciałością muzyki żydowskiej. 

trzech chłopców i dziewczyna siedzą na krzesłach z instrumentami w rękach (skrzypce, akordeon, wiolonczela). Przed nimi stoi kobieta grająca na bębenku.

Miło mi było gościć wraz z Marią Lauryn, choreografem zespołu tanecznego Srebrne Pierwiosnki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Suwałkach, na próbie generalnej zespołu Bystry, tuż przed wyjazdem na VII Kasztelańskie Spotkania Folklorystyczne w Sierpcu. Można powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza. Pani Halina Poźniakowska, choreograf zespołu, pierwsze kroki taneczne rozpoczynała w Zespole Pieśni i Tańca Dowspuda pod kierunkiem Marii Lauryn. Tam nauczyła się miłości do tańca i do dzisiaj przekazuje ją młodemu pokoleniu. Miło było patrzeć, jak pod jej okiem ćwiczyła razem z młodzieżą seniorka, pani, która chciała przypomnieć taniec Nadrzeczka. Brawo, Halinko. 

Trud całego zespołu został na Kasztelańskich Spotkaniach nagrodzony specjalnym wyróżnieniem. Gratulujemy i dziękujemy za miłe wspomnienia. Dzięki przekazowi pokoleniowemu tradycja folkloru nie zaginie w naszym regionie.

zdjęcia: Teresa Wysocka Kluczny

 

Teresa Wysocka Kluczny
Podlaska Redakcja Seniora Suwałki