To będą pierwsze pokazy spektaklu „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego od czasu jego premiery w grudniu 2021 roku. Z tej okazji Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował wyjątkową promocję biletową.

Za wolność byś wolny był – fot. Bartek Warzecha

Widowisko sceniczne „Za wolność, byś wolny był” przybliża historię wprowadzenia stanu wojennego i powstania „Solidarności”. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty wierszy Stanisława Barańczaka oraz filmów dokumentalnych, a przede wszystkim wspomnienia członków regionalnej „Solidarności”. 

– Wyzwaniem, które stoi przed każdym z nas, jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach stanu wojennego. By przypomnieć tamte wydarzenia, zapraszamy na widowisko sceniczne „Za wolność, byś wolny był”. Przygotowany przez nasz Teatr spektakl jest o tyle ważny, gdyż odnosi się do kontekstu białostockiego. W przedstawieniu są zawarte materiały archiwalne: ogólnopolskie, a nawet i światowe, a także mające związek regionalną „Solidarnością”. Przedstawienie dedykujemy szczególnie młodemu pokoleniu, by zapoznało się z nieodległą historią, która zdarzyła się naprawdę – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. 

Widzowie będą mogli obejrzeć spektakl już w najbliższy weekend, 19 i 20 lutego o godz. 19.00 w Kinie Ton. Bilety dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie internetowej: dramatyczny.pl.

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Grzegorz Suski
Scenariusz: Jolanta Hinc-Mackiewicz
Aranżacje muzyczne: Marcin Nagnajewicz

Przedstawienie powstało we współpracy z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok