Na spotkaniu redakcyjnym 3 czerwca 2022, poza rutynowymi sprawami redakcyjnymi i omówieniem pracy redaktorów związanych z publikacją, weryfikowana była również jakość i terminowość spraw bieżących.

Kolejnym zadaniem redaktorów było ćwiczenie kreatywne związane z napisaniem notatki o określonych wymogach. Należało napisać tekst według następujących zasad:
Tytuł notatki – powinien zaczynać się od – To
Lead –(informacja wyłuszczająca najważniejsze punkty artykułu, czyli przynęta do artykułu)
 powinien zaczynać się od wyrazu – Teraz
Zdania artykułu powinny zaczynać się od:
Nie wiadomo
– Przy okazji
– Warto
– Niepotrzebnie
– Właśnie
– Gdyby
– Na koniec

Propozycje zespołu redakcyjnego:

To stereotyp

Teraz babcia w koczku i w okularach oraz dziadunio z laseczką, to nie jest już właściwy obraz seniora XXI wieku.

Dlaczego na wszystkich plakatach i banerach reklamowych z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Seniora wizerunek babci i dziadka jest tak starodawny i stereotypowy?
Wiadomo, że jest na pewno grupa osób 60+ odpowiadająca temu obrazowi. Przy okazji warto jednak zastanowić się nad popularnym twierdzeniem, że „dzisiejsza sześćdziesiątka to dawna czterdziestka”. Niepotrzebnie też przedstawia się na każdym kroku seniora jako analfabetę cyfrowego lub łakomy kąsek dla oszustów metodą „na wnuczka”. Właśnie taka prezentacja osób 60+ podtrzymuje takie stereotypy.
Gdyby rozejrzeć się dookoła znajdziemy dużo przykładów na zupełnie inny wizerunek seniorów, czego przykładem jest choćby nasza Podlaska Redakcja Seniora, która prowadzi portal podlaskisenior.pl

Na koniec zapraszamy do konkursu i udziału w kampanii Stowarzyszenia Podlascy Seniorzy i naszej Redakcji „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”; wszystkie informacje, regulamin i karta zgłoszeniowa są na stronie podlaskisenior.pl

Bożena Bednarek
∗∗∗

To niesamowita okazja, by wyjść z cienia

Teraz albo nigdy! Właśnie ruszył konkurs „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku”. Jego celem jest pokazanie sylwetek aktywnych seniorów z województwa podlaskiego.

Dlaczego ludzie starsi wciąż są pokazywani jako dziadkowie przed telewizorem lub podczas zabawy z wnukami? Przecież drzemie w nich ogromny potencjał! Wiadomo, że w Polsce funkcjonuje wiele stereotypów dotyczących seniorów, ale przy okazji konkursu „SuperSTARSi. Seniorzy XXI wieku” ten o bierności na emeryturze zostanie obalony.

Warto pokazywać dobre praktyki i promować aktywne postawy. Do tego właśnie zaprasza Redakcja Podlaskiego Seniora i Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy. Organizatorzy wychodzą z założenia, że niepotrzebnie starsi ludzie krępują się pokazywać w mediach. Przecież ich działania są wspaniałe. Im więcej się o tym mówi, tym lepiej! Gdyby wszyscy seniorzy wzajemnie się inspirowali, świat byłby piękniejszy.

Na koniec warto dodać, że zgłoszenia mogą przesyłać nie tylko ludzie starsi, ale również ich rodziny i znajomi. To ośmieli z pewnością najbardziej skromnych, by wyjść z cienia. Więcej informacji na portalu Podlaski Senior

Barbara Górnicka

Ciąg dalszy zabawy kreatywnej ukaże się w części II

Fot. pixabay.com

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok