Dziś (6 sierpnia 2021) na spotkaniu Podlaskiej Redakcji Seniora bawiłyśmy się słowami. Każda z nas na gorąco podała jeden, dowolnie wybrany rzeczownik. Zgłoszone słowa to: oset, biedronka, mucha, czułość, brama, przyjaźń, chmura. Udało się nam poćwiczyć kreatywne pisanie prozą lub wierszem wykorzystując zgłoszone wcześniej słowa. Oto efekty naszej „twórczości”.

Oset – fot. Jolanta Maria Dzienis

Deszczowy sen

Czy księżyc mżawką dzisiaj zaskoczy?
Kiedy znużone przymknęłam oczy
Biedronki bramę snom otworzyły
Muchy z pajęczych sieci zadrwiły

W ciężkie obłoki chmarą wzleciały
Tam lśniącoskrzydłe ważki spotkały
Pod chmurą przyjaźń wybuchła wielka
Wiatr im z czułością zmierzwił skrzydełka

Oset z zachwytu westchnął pod płotem
I już nie pomnę co było potem
Bo kiedy z drzemki się wybudziłam
Ciągle w deszczowym nastroju byłam

Jolanta Maria Dzienis

mucha_unplash

Mucha

Mucha, której nikt nie słucha i przed którą każdy się opędza zrozumiała, że jej życie to nędza.
Mieszkając w bramie prowadzącej do zaniedbanej wiejskiej posesji, odczuwała wielką potrzebę polepszenia swojego nędznego bytu. Z wrodzoną natarczywością i ruchliwością, mimo otaczającej ją zewsząd niechęci i odrzucenia, zdecydowała się poszukać szczęścia, Lecąc nad zaniedbanym domem i pastwiskiem z chudymi krowami postanowiła, że nie będzie się od dzisiaj nikomu naprzykrzać. Rozmyślając nad zmianą własnego zachowania, zmęczona lotem i widokiem ciężkich ołowianych chmur, przysiadła na krzaku ostu. Poczuła silne ukłucie i ból. Straciła równowagę i z wielką siłą uderzyła grzbietem o kamień. Kiedy się ocknęła, zobaczyła wokół siebie mnóstwo biedronek, które z czułością opatrywały jej skrzydełka. Poczuła się szczęśliwa, że po raz pierwszy komuś na niej zależy i ktoś zachował się wobec niej przyjaźnie. Pomyślała, że być może jej postanowienie nie naprzykrzania się innym zostało nagrodzone życzliwością ze strony biedronek.

Maria Heller

przyjaźń_unplash

***

Coś się łączy, coś zaczyna
tu biedronka a tam mucha
Gdzie czułości jest przyczyna?
Wiara w miłość tu wybucha

Brama do przyjaźni w chmurach
Oset przyjaźń pokaleczy
Życie jest jak zawierucha
Zatem czule żyj człowiecze

Bożena Bednarek

oset – _fot. Jolanta Maria Dzienis

Oset

Ostry oset martwił się, że chociaż jest urodziwy, ale ma ostre kolce.
Pragnął jednak bardzo przyjaźni.
Kolce odstraszały biedronki i muchy.
On pragnął chociaż przez chwile poczuć czułość dotyku motyla a nie tylko dotyk wiatru w pochmurny dzień. Wiedział, że bramą do przyjaźni jest czułość poprzez jego kolorowe kwiaty.
Kolce uczą tak jak w życiu ostrożności, ale gdy się je omija są drogą do kwiatu.

Barbara Sicińska

chmura_unplash

Chmura

Ciemna chmura zawisła nad ogrodem, gdzie odpoczywała po całym dniu pracy. Z czułością patrzyła na wypielęgnowane rabaty. Lubiła podpatrywać siadające na kwiatach muchy, biedronki pszczoły i inne owady, które miały tu swój raj. Skrzypnęła otwierana brama. Zobaczyła, wchodząc do ogrodu, sąsiadkę. Przyjaźniły się od lat i mogły liczyć na siebie w trudnych chwilach. Uśmiechnęła się do przyjaciółki i gestem dłoni zaprosiła do siebie. Idąc do kuchni, by zaparzyć dla gościa herbatę, spostrzegła ukryty w kącie ogrodu oset, który właśnie zakwitł. Kwiaty popularnego chwastu były tak piękne, że zrezygnowała z usunięcia go jak każdego chwastu.

Krystyna Cylwik

czułość_unplash

Trwała przyjaźń.

Na chwilę czarna chmura przesłoniła przyjaźń biedronek i much, lecz nie zważając na przeszkody i kolce ostu z czułością popatrzyły na siebie. Bramy przyjaźni otworzyły się przed nimi na nowo. 

Elżbieta Urban

brama_unplash

Kłębiaste chmury wędrowały po niebie. Z czułością obserwowały świat. Zasmuciły się trochę nie mogąc zajrzeć w głąb tajemniczej bramy. Wytężając wzrok, pod bramą, dostrzegły samotny oset wsród kamieni, a na nim muszki i biedronki krzątające się przyjaźnie obok siebie. Przyjaźń jest piękna – pomyślały chmury i płynęły dalej patrząc z góry na wspaniały świat.

Janina Żarnowska

 

Podlaska Redakcja Seniora Białystok