Nagrodzona młodzież – łącznie ośmiu laureatów, znakomite jury, recital w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego – uroczystym koncertem galowym zakończył się trzydniowy Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Kulturalny weekend (1–3 października) z gwiazdami polskiej estrady: Olgą Bonczyk, Natalią Sikorą oraz Zbigniewem Zamachowskim zorganizował Podlaski Instytutu Kultury w Białymstoku. To już trzynasta edycja festiwalu, który w tym roku odbył się w Spodkach, przy ul. św. Rocha oraz Operze i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Podleśnej.

Od początku promuje on piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy prezentowali utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej, w tym te śpiewane przez Łucję Prus (piosenkarkę pochodzącą z Białegostoku). Występy oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz oraz poetka Magda Czapińska. Jak co roku, przyznana została nagroda ZASP, a zwycięzcę w imieniu stowarzyszenia wyłoniła Joanna Rawik.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, PIK chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających w oparciu o piosenki z tekstami Młynarskiego, Osieckiej, Kofty, Wołka.

W sobotę, 2 października, odbyła się część konkursowa. Tego dnia studenci oraz absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych, podczas których można było usłyszeć utwory najwybitniejszych twórców. Pierwszą nagrodę (w wysokości 4500 zł) wyśpiewała Nina Larek z Poznania. Na drugim miejscu, ex-aequo znalazły się: Ida Szebla z Kłodzka oraz Maja Koterba z Warszawy, otrzymując tym samym nagrodę w wysokości 3000 zł. Trzecie miejsce, również ex-aequo, i kwota po 2000 zł przypadła Karolinie Kobielusz z Warszawy oraz Gabrieli Traskowskiej z Białegostoku. Jury zauważyło i nagrodziło wyróżnieniem prezentacje: Gabrieli Kurzac ze Stefanowa, Izabeli Karczewskiej z Czyży oraz Filipa Czarneckiego z Bydgoszczy. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych, została przyznana Karolinie Kobielusz z Warszawy.

 Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

(źródło i foto: Podlaski Instytut Kultury)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok