Nagrodzona młodzież – łącznie jedenastu laureatów, znakomite jury, recital w wykonaniu Katarzyny Żak z piosenkami Agnieszki Osieckiej – uroczystym koncertem galowym zakończył się trzydniowy Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”.

Katarzyna Żak-recital

Kulturalny weekend (2–4 października) z gwiazdami polskiej estrady: Stanisławem Soyką, Mariuszem Lubomskim i Katarzyną Żak zorganizował Podlaski Instytutu Kultury w Białymstoku. To już dwunasta edycja festiwalu, który w tym roku odbył w Spodkach, przy ul. św. Rocha 14.

Od początku promuje on piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy prezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus – piosenkarki pochodzącej z Białegostoku oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej przed profesjonalnym jury, w którym zasiadają m.in. Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek, Janusz Strobel i Nula Stankiewicz. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, PIK chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających.

Nie tylko piosenka z dobrym tekstem, nie tylko muzycy którzy od lat wspierają nas swoim zaangażowaniem i obecnością, ale przede wszystkim ci młodzi ludzie, którzy kontynuują tradycje, którzy chcą rozwijać swój talent w oparciu o cudowną piosenkę z tekstami Młynarskiego, Osieckiej, Kofty, Wołka. To najcenniejsze. Do tego jest muzyka najlepszych kompozytorów. Co roku dokładamy wszelkich starań, by ta piosenka nie odeszła” – podkreślała Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, koordynator festiwalu.

 

W sobotę, 3 października, odbyła się część konkursowa. Tego dnia studenci oraz absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wzięli udział w przesłuchaniach konkursowych, podczas których można było usłyszeć utwory najwybitniejszych twórców.

Laureaci – Barbara Małecka i Filip Rychcik

Pierwszą nagrodę (3500 zł) otrzymali ex aequo: Barbara Małecka z Krakowa i Filip Rychcik z Warszawy. Drugą nagrodę, również ex aequo (po 2250 zł), przyznano: Marcie Majek z Warszawy i Natalii Skorupce z Rudy Śląskiej. Trzecią nagrodę, także równorzędną, (po 1500 zł) otrzymały: Izabela Karczewska z Hajnówki i Nina Larek z Poznania. Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Elżbieta Krysiewicz z Choroszczy, Monika Kamińska z Białegostoku i Natalia Grędziszewska z Nowego Dworu Mazowieckiego. 

Jak co roku swoją nagrodę (2500) zł przyznał Związek Artystów Scen Polskich, otrzymał ją Kacper Siekirka z Wrocławia.Jury doceniło wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych oraz aranżacji i prezentacji scenicznej zespołu festiwalowego.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

(źródło i foto: Podlaski Instytut Kultury)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok