Któż z nas nie lubi kawy? Według badań przeprowadzonych w sierpniu 2016 roku przez Dom Badawczy Maison &Partners wynika, że około 80% Polaków codziennie sięga po dwie filiżanki kawy.

okładka książki

Picie kawy często jest pretekstem do spotkań towarzyskich na przykład w kawiarni. Kawiarni jest wiele, ale jedną ciekawą pod względem nie tylko miejsca opisuje Toshikazu Kawaguchi w książce „Zanim wystygnie kawa”.

I nie byłoby nic dziwnego w piciu kawy w kawiarni, gdyby nie fakt, że w tej kawiarni wszystko może się wydarzyć. Takim wydarzeniem jest podróż w czasie. Goście mogą w niej uczestniczyć, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejszy to ten, że trzeba wrócić zanim wystygnie kawa oraz to, że teraźniejszość nie ulegnie zmianie. I można zadać sobie pytanie, po co przenosić się w czasie, jeśli nie zmieni ona teraźniejszości? Może po to, by spotkać się z mężem, który choruje na Alzheimera albo spotkać się z siostrą, córką lub kochankiem? 

Gdzie jest ta kawiarnia? Jak do niej trafić? 

Kawiarnia znajduje się w centrum Tokio. Trzeba zejść do niej po schodkach, bo kawiarnia znajduje się w piwnicy. Nie ma w niej okien, a na ścianach wiszą zegary i każdy z nich wskazuje inną godzinę. Kelnerki są miłe i tylko „DING- DONG” obwieszcza przyjście lub wyjście gości. A gdy się siedzi przy stoliku, słychać cichy dźwięk kropel kawy spadających do dzbanka. A przy jednym ze stolików zawsze siedzi kobieta w białej sukience. Po co? Dlaczego?

Pod pretekstem przenoszenia się w czasie autor ukazuje formy relacji i sposoby komunikacji w rodzinie. Jak one są ważne, wie chyba każdy. Jeśli ktoś nie wie, ta książka mu podpowie, „bo niezależnie od tego z jakimi trudnościami mierzą się ludzie, zawsze odnajdą w sobie siłę, by je przezwyciężyć. Potrzeba do tego tylko serca”.*

Jest to wzruszająca i mądra powieść. Czyta się ją jednym tchem, czyli zanim wystygnie kawa. Polecam ją po to, by się zrelaksować i po to, by w międzyczasie wypić kawę, ale też po to, by zrozumieć, jak ważne są relacje międzyludzkie. Bo w każdej relacji w rodzinie chodzi o to, by zawsze umieć okazać sobie jeśli nie miłość, to chociaż troskę o drugiego człowieka. 

A Ty, czytelniku, gdybyś mógł cofnąć się w czasie pijąc filiżankę kawy, to z kim chciałbyś się spotkać?

*Toshikazu Kawaguchi, Zanim wystygnie kawa, Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa 2022 r., strona 220.

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok