W najbliższy piątek, 20 marca, internauci będą mogli zobaczyć nagranie kultowych Zapisków oficera Armii Czerwonej na naszym kanale Teatru Dramatycznego w Białymstoku w serwisie YouTube. Spektakli będzie można zobaczyć pod linkiem tutaj. 

Teatr Dramatyczny znalazł sposób, aby nie dać o sobie zapomnieć widzom. Pracownicy  instytucji postanowili zaprezentować nagranie jednego ze spektakli. W najbliższy piątek, 20 marca, internauci będą mogli obejrzeć Zapiski oficera Armii Czerwonej z brawurową rolą Krzysztofa Ławniczaka. 29 lutego minęło dokładnie 28 lat od premiery przedstawienia, które wyreżyserował Andrzej Jakimiec.

Krzysztof Ławniczak – odtwórca oficera Armii Czerwonej

„Sytuacja, w której znaleźliśmy się skłoniła nas do poszukiwania sposobów, dzięki którym wciąż moglibyśmy być w kontakcie z naszymi widzami. Pomyśleliśmy, że możemy podzielić się z naszymi miłośnikami nagraniem spektaklu, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Mam nadzieję, że widzowie skorzystają z naszego zaproszenia i zasiądą – nietypowo – przed ekrany komputerów, tabletów, telefonów, aby obejrzeć monodram w wykonaniu Krzysztofa Ławniczaka”– mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W dziejach białostockiego teatru nie ma spektaklu, który mógłby równać się z „Zapiskami…”. Nie ma sztuki tak sławnej i tak długo utrzymującej się na afiszu. Genialna książka Sergiusza Piaseckiego, na podstawie której powstało przedstawienie, to błyskotliwe studium mentalności „człowieka radzieckiego”. Świetna adaptacja dokonana przez reżysera i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego. Od wielu lat opowieść o młodszym lejtnancie Zubowie bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów.

” Cieszę się, że widzowie będą mieli szansę zobaczyć nagranie tego spektaklu, niezwykle ważnego dla naszego miasta i regionu. Mam nadzieję, że w ten sposób choć trochę umilimy fanom teatru ten trudny czas. Zachęcam wszystkich do pozostania w domach i wspólnego oglądania. Mam nadzieję, że niebawem ponownie będziemy mogli spotkać się w teatrze” – mówi Krzysztof Ławniczak.

spektakl Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Premiera przedstawienia w reżyserii Andrzeja Jakimca odbyła się 29 lutego 1992 roku. Genialna książka Sergiusza Piaseckiego, na podstawie której powstał spektakl, to błyskotliwe studium mentalności „człowieka radzieckiego”. Świetna adaptacja dokonana przez reżysera i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego

Od ponad 27 lat opowieść o młodszym lejtnancie Zubowie bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów. Ci najwierniejsi widzieli spektakl już nie jeden raz. Wielu z nich oglądało go wielokrotnie ze względu na Krzysztofa Ławniczaka i jego brawurową rolę. Aktor przyznaje, że cieszy się, iż wciąż są chętni, którzy chcą oglądać ten spektakl i przyznaje, że w odbiorze widzów dostrzega zmiany pokoleniowe.

„Przedstawienie ogląda już kolejne pokolenie. Na przestrzeni tego czasu zmieniła się percepcja i wrażliwość ludzi. To jest oczywiste. Ale ten spektakl jest tak skonstruowany, że trzyma się cały czas pierwotnej budowy. Nic tam nie zmieniłem. Sam się zmieniłem przez te lata, co jest oczywiste. Choć bym nie wiem, jak kombinował, to w konkretnym czasie i w danym wieku zawsze będę trochę inaczej patrzył na świat, ale konstrukcja przedstawienia jest taka sama” – przyznaje Krzysztof Ławniczak.

(źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku. eteatr.pl;
foto: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku)

 

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora