W ramach międzynarodowego projektu ,,Wspólnie ku zdrowiu” (JoinUs4Health) będziemy zapraszać mieszkańców, pasjonatów nauki i zdrowia do współpracy w projektach nauki obywatelskiej. Na dobry początek zapraszamy na pierwszą Kawiarnię Naukową na temat zdrowotnego wpływu spacerów po lesie. Z Japonii przyszła do Europy idea „kąpieli leśnych”, w medycynie rozwija się również Lasoterapia. To coś więcej niż krótka wizyta w miejskim parku!

las liściasty, foto pixabay.com

Podczas spotkania o lasoterapii i pozytywnym wpływie kąpielni leśnych na zdrowie opowie nam psychiatra dr Katarzyna Simonienko z Centrum Terapii Lasem oraz założycielki pierwszego w Polsce przedszkola leśnego Agata Preuss i Dorota Zaniewska. Obie prowadzą również Polski Instytut Przedszkoli Leśnych.

 Kawiarnia Naukowa odbędzie się 20 kwietnia (środa), g. 18:00, w BTL Lalki – Kawiarnia Teatralna, ul. Kalinowskiego 1, Białystok. Wstęp wolny!

 Harmonogram spotkania:

18.00 – 18.15
Powitanie: czym jest projekt „Wspólnie ku zdrowiu” i badanie Białystok PLUS? –
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja SocLab), dr Paweł Sowa (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)

18.15 – 18.45
dr Katarzyna Simonienko (Centrum Terapii Lasem)

Terapia lasem jako element realizacji założeń programu „One Health”- aspekty psychiatryczne, immunologiczne i ekologiczne. Opowiem o tym jak terapia lasem stała się ważnym zagadnieniem medycznym, wchodząc jako ważny element programu One Health, do działań Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Jest to ważna część medycyny konwencjonalnej, działania służące zdrowiu oparte o mocne dowody naukowe.

18.45 – 19.15
Agata Preuss, Dorota Zaniewska (Polski Instytut Przedszkoli Leśnych)
Jak kontakt z naturą wspiera rozwój dziecka?

Opowiemy o tym, czym jest lasoterapia, jak wygląda lasoterapia z dziećmi i z dorosłymi, jak kontakt z naturą działa na rozwój dziecka, a także o tym, jak bycie ,,w naturze” można łatwo włączyć do codziennego życia. Przedstawimy pomysły na leśne aktywności z dziećmi i opowiemy o tym, czym są przedszkola leśne.

19.15 – 19.45

Dyskusja! Zbieramy pomysły na działania edukacyjne, projekty nauki obywatelskiej realizowane na platformie projektu „Wspólnie ku zdrowiu”

„Wspólnie ku zdrowiu” to międzynarodowy projekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Fundacji SocLab i dwóch białostockich firm WhiteBits oraz Science4People. Projekt sfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1601922770207764

Więcej o projekcie: https://joinus4health.eu/join-us/

 Źródło: Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska
Fundacja SocLab

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok