Podlaski Instytut Kultury zaprasza 30 maja, o godz. 17.00 do Spodków na finisaż wyjątkowej wystawy Neuroróżnorodność. Włącz.

wystawa-neuroroznorodnosc

Wystawę w Spodkach PIK przygotował Teatr ProScenium – młody zespół działający przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Ekspozycja stanowi część projektu dotyczącego neuroróżnorodności. Teatr ProScenium realizuje taki właśnie projekt w ramach festiwalu WŁĄCZ. Wystawa powstała na podstawie wywiadów z osobami zdiagnozowanymi w spektrum autyzmu oraz z dysleksją. Opowiedziały one o swoich doświadczeniach i przekazały na ekspozycję stymulatory – rzeczy które je definiują i opowiadają historie ich doświadczeń. Fragmenty wywiadów można odtworzyć w formie nagrań audio. Drugą część wystawy stanowią rysunki o tematyce neuroróżnorodności, stworzone przez aktorki Teatru Proscenium. Ważnym elementem ekspozycji jest instalacja, którą mogą tworzyć wszystkie osoby oglądające. Każdy z widzów może wybrać kartę i umieścić ją na przygotowanym stelażu. Karta ma odzwierciedlać pierwsze skojarzenie z neuroróżnorodnością, stanowić niejako własną definicję tego słowa, oddawać jego osobiste znaczenie.

Na finisażu grupa teatralna pokaże etiudę, dzięki której znalazła się w gronie grup zakwalifikowanych do udziału w wydarzeniu: „WŁĄCZ. Młodzieżowy Festiwal Form Twórczych”.

Autorki wystawy: Laura Kadysz, Zuzanna Zajkowska z Teatru ProScenium
Pomoc przy realizacji: Magdalena Talmon, Milka Wyszkowska

Szczegółowych informacji na temat wystawy udziela:
Emilia Wyszkowska
tel. 85 740 37 15

źródło; Podlaski Instytut Kultury

Podlaska Redakcja Seniora Białystok