7 maja 2022 r. (sobota) o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro) odbędzie się wyjątkowy koncert „Zaśpiewajmy z Ukrainą”. Wystąpi Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła” pod dyrekcją Ewy Dębko i Zbigniewa Dębko. Solistą będzie Jan Starosta. Serdecznie zapraszamy społeczność ukraińską, zamieszkującą nasz region oraz wszystkich wielbicieli muzyki, którym leży na sercu dobro Ukrainy. W programie m. in. pieśń „Nie płacz za mną, jeśli zginę” oraz „Podaj rękę Ukrainie”. 

ZAŚPIEWAJMY Z UKRAINĄ – plakat

Idea koncertu związana jest z chęcią integracji mieszkańców województwa podlaskiego z uchodźcami z Ukrainy, którzy przybyli na Podlasie w związku z wybuchem wojny. Chcemy, aby koncert w Książnicy Podlaskiej był nie tylko wspólnie spędzonym czasem, ale i pretekstem do dalszych działań, dzięki którym uchodźcy z Ukrainy odnajdą w Polsce drugi, bezpieczny dom.

– Książnica Podlaska to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy kochają muzykę, sztukę i literaturę – mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. – Dlatego organizacja koncertu dla ukraińskiej społeczności, mieszkającej na Podlasiu, to doskonała okazja, by pokazać uchodźcom, że o nich myślimy i że chcemy ich wspierać. Muzyka zawsze przekraczała granice, nie tylko geograficzne, ale i światopoglądowe. Mam głęboką nadzieję, że ten koncert z przepiękną muzyką zespołu Jemioła, zbliży nas do siebie. 

Zespół „Jemioła” powstał w 2016 roku w Sokólskim Ośrodku Kultury. W repertuarze posiada pieśni regionalne, patriotyczne i okolicznościowe.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

zredagowała Lija Póljanowska 
Podlaska Redakcja Seniora Białystok