Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest wydawcą najnowszej książki Marcina Tomkiela* „Zaufany sztabowiec Piłsudskiego. Historia życia Stanisława Nilskiego-Łapińskiego”. Premiera publikacji odbędzie się 7 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w ramach cyklu „Środy Literackie”.  

 

To opowieść o młodym patriocie, który poświęcił swoje życie dla idei wolnej Polski. Szlacheckie korzenie, niezwykle chłonny, analityczny umysł i fascynacja Piłsudskim zaprowadziły go z Podlasia w wir najbardziej niesamowitych wojennych i politycznych wydarzeń okresu I wojny światowej, bojów o polskość Lwowa, Powstania Wielkopolskiego, zajęcia Wilna, przyłączenia Polski do morza, walk z bolszewikami w 1920 r. i wreszcie pracy w Sztabie Generalnym u boku Marszałka Piłsudskiego w wolnej ojczyźnie.

Stanisław Nilski-Łapiński przygotowywał wszystkie strategiczne operacje wojenne, mające wpływ na ostateczny kształt II Rzeczypospolitej, brał udział w oficjalnych dyplomatycznych i tajnych misjach. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat, a jego postać została zapomniana. 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonały moment, aby przypomnieć Polakom o Stanisławie Nilskim-Łapińskim, zaufanym sztabowcu Marszałka i bohaterze polskich rubieży.Książka zawiera blisko 100 unikatowych zdjęć i dokumentów. To lektura obowiązkowa każdego miłośnika historii.   

Wydanie publikacji zostało dofinansowane z budżetu Gminy Łapy. Książkę można nabyć w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej (ul. Marii Skłodowskiej–Curie 14A, pokój 216), cena: 15 zł.

*Marcin Tomkiel – Dziennikarz, publicysta, konferansjer. Przez wiele lat związany z Polskim Radiem Białystok i TVP3 Białystok. Autor i współautor kilku książek (m.in. „Wojna mocarstw. Podlasie 1914-15”, „Bielsk 1915. Zapomniana Bitwa”, „Białostoczanie XX wieku”). Absolwent Wydziału Historyczno–Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, podyplomowych studiów menedżerskich na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB oraz Bankowości i Polityki Pieniężnej w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie. Ukończył także Europejską Szkołę Mistrzów Reportażu (EBU Master School). Jego pasją jest gospodarka, historia, komunikacja i nowoczesna medycyna. Stworzył kilkadziesiąt radiowych audycji, dokumentów i reportaży. Obecnie redaktor naczelny „Medyka Białostockiego” i wykładowca PR na studiach menedżerskich. Był także laureatem stypendium marszałka woj. podlaskiego w dziedzinie sztuki i ochrony dziedzictwa.

Źródło i foto: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

opracowanie: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok