„Lecz gdy inne stworzenia ku ziemi patrzą, człowiek twarz ku słońcu zwraca i na niebo spogląda” – Owidiusz.

ćwiczy Eugeniusz Regliński

Nie bez powodu posłużyłem się tą sentencją. Mam zamiar trochę pomarudzić na temat aktywności fizycznej moich rówieśników. Tytuł również nie jest przypadkowy. 

Nie ukrywam, że spodobał mi się artykuł zatytułowany „Zdrowy uśmiech na dzień babci i dziadka”. Cóż jednak po hollywoodzkim uśmiechu i lśniącym uzębieniu, kiedy buntują się nam różne organy wewnętrzne i nasza twarz prezentuje raczej bolesny grymas. Stąd mój krótki sygnał promujący aktywność osób starszych. 

Priorytetem jest, oczywiście, dostosowanie do indywidualnych potrzeb i możliwości. Regularna aktywność powinna wpływać nie tylko na naszą sferę fizyczną, ale i psychiczną. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – zaleca naszej grupie wiekowej ćwiczenia na umiarkowanym poziomie 5 razy tygodniowo po 30 minut. Wiem, wiem, już zaczynacie marudzić, że tak długo i tyle razy w tygodniu? Cóż, dodam tylko, że o poziomie zdrowia decyduje przede wszystkim sam człowiek. 

Kiedy we wrześniu 2020 skończyła się przyjemność korzystania z pływalni, byłem po prostu wkurzony. Nie miałem jednak zamiaru zamienić się w przysłowiowy kapeć i opracowałem sobie zestaw pięciu prostych ćwiczeń domowych, rozwijających różne grupy mięśniowe oraz podtrzymujący częściowo wydolność. Oto krótki opis, do którego dołączyłem również zdjęcia.

Ćwiczenie nr 1 - ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 1 - ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 2 -ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 2 -ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 4- ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 4- ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 5 - ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 5 - ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 3 -ćwiczy Eugeniusz Regliński
Ćwiczenie nr 3 -ćwiczy Eugeniusz Regliński
  1. Pompki, czyli ugięcia ramion w podporze przodem. Ważne utrzymanie prostych pleców. Ja serwuję sobie 4×15 sekund z przerwą 90 sek.
  2. Pozycja tyłem do ściany, kąt 90 stopni między udem a podudziem. Plecy przylegają do ściany, ręce wzdłuż tułowia. 4×30 sekund z przerwą 90 sek.
  3. Leżenie tyłem, ręce pod głową, nogi lekko ugięte, uniesienie tułowia pod kątem 100-120 stopni. 4×30 sekund z przerwą 90 sek.
  4. Leżenie tyłem, ręce pod głową, uniesienie brzucha. 4×30 sekund z przerwą 90 sek.
  5. Wchodzenie na stołek o wysokości 25-30 cm. 4×20 wejść, w jednej serii 20 razy, nogą prowadzącą jest lewa noga i 20 razy prawa, czyli w jednej serii w sumie 40 wejść. Przerwa 60 sek.

Jaką ilość serii, powtórzeń oraz długość przerw sobie ustalicie, to już zależy od Waszego wieku, stanu zdrowia, sprawności i, nie ukrywam, również chęci. Propozycja została przedstawiona przez 70-latka (za 10 miesięcy, nie będę się krygował jak nastolatek), który w latach 1977-1998 intensywnie uprawiał biegi na długich dystansach, a od 11 lat jest miłośnikiem regularnego (3-4 razy tygodniowo) i intensywnego, nie rekreacyjnego, pływania. Informację podaję nie z braku skromności, a jako wskazówkę do ustalenia sobie intensywności i zakresu proponowanych przeze mnie ćwiczeń. 

Myślę, że dobrze jest uświadomić sobie, że ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu. Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego obniża ryzyko rozwoju różnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza, nadwaga i otyłość, rak piersi i jelita grubego, depresja, czy zaparcia. 

Nie kto inny, tylko Seneka powiedział, że: „Nie jest szczęśliwym, kto się nie ma za szczęśliwego”. A cóż przede wszystkim do szczęścia jest potrzebne, jak nie zdrowie? Drogie babcie, drodzy dziadkowie: „Trzeba się w górę piąć, choć męczy życie. A jeśli kiedyś przyjdzie paść, to paść – na SZCZYCIE”.

Dla aktywnych intelektualnie i fizycznie ów szczyt daleko przed Wami. Oby jak najdłuższa i szczęśliwa była droga do niego! Słodkości, zdrowia i radości w Dniu Babci i Dziadka!

Zdjęcia Anna Reglińska 

Eugeniusz Regliński,
Podlaska Redakcja Seniora Kolno