Szlachetne zdrowie, któż z nas go nie pragnie. Przy różnych okazjach, wznosząc toasty, życzymy sobie zdrowia. Czym jest to upragnione zdrowie? Stanem, w którym nie chorujemy i nic nas nie boli.

Z punktu biologii zdrowie jest wtedy, gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, wszystkie procesy komórkowe zachodzą bez zakłóceń. Jeśli procesy metaboliczne ulegają zaburzeniu, organizm zaczyna chorować. Czasem bywa tak, że choroba postępuje, ale nasz organizm nie wysyła żadnego sygnału. Tak jest na przykład  z osteoporozą, która jest cichym wrogiem naszego organizmu. Osteoporoza  to choroba kości, polegająca na stopniowym zaniku masy kostnej. Wskutek tego zmniejsza się gęstość mineralna kości, czyli obniża się ilość wapnia i fosforu, co osłabia ich strukturę. To sprawia, że kości stają się słabsze, bardziej kruche i podatne na złamania.

Jak się przekonać, czy osteoporoza dotyczy mnie?

Starsza kobieta siedzi tyłem, ogląda program w telewizji.

Aby się o tym dowiedzieć, należy wykonać badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Badanie to umożliwia wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. To badanie jest bezpieczne i nie wymaga żadnego przygotowania. Mając wyniki, należy udać się na rozmowę z lekarzem. I oto nadarza się taka okazja, gdyż po raz kolejny rusza akcja zdrowe kości. Akcję tę przeprowadza Clinicmed czyli Centrum Leczenia Chorób Kostno-Stawowych.  Przychodnia mieści się na ul. Stołecznej 7 w Białymstoku. Osoby zainteresowane, czyli kobiety po 55 roku życia, mogą zadzwonić pod numer 723 720 720 i umówić się na bezpłatne badania gęstości kości i rozmowę z lekarzem, który, jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje na leczenie.

Co decyduje o wystąpieniu osteoporozy?       

Przede wszystkim starzenie się organizmu. Szczególnie dotyczy to kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy, zmniejsza się wydzielanie estrogenów, które mają wpływ między innymi na ilość wapnia w kości. Na proces chorobowy wpływa również nasza codzienna dieta, która jest uboga w witaminy i pierwiastki, a także brak ruchu, jeśli więcej siedzimy niż spacerujemy lub ćwiczymy. Do tego dochodzą uwarunkowania genetyczne.

Co zatem robić, by zapobiegać osteoporozie?

Warto codziennie spożywać pokarmy bogate w wapń. Należy tak układać jadłospis, by jak najczęściej jeść nabiał, zielone warzywa i tłuste ryby morskie. Regularnie ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, by wzmacniać mięśnie. Latem przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, by nasz organizm mógł wytwarzać witaminę D, niezbędną do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia we krwi.

 

Dlaczego akcja – zdrowe kości?

Osteoporoza należy do chorób cywilizacyjnych. Z roku na rok coraz więcej ludzi,  głównie kobiet, choruje na osteoporozę. Według  danych NFZ i GUS z 2019 roku na świecie choruje 22,1 % kobiet. W Polsce ogólnie choruje 2,8 mln osób z czego 1,7 mln to kobiety. Ponieważ osteoporoza jest, według lekarzy, chorobą, która nie daje początkowo żadnych objawów, należy o niej wiedzieć i wykonywać badania. Dotyczy to  szczególnie kobiet po 50-tym roku życia, które wchodzą w okres menopauzy.

Aby zachęcić czytelniczki do zadbania o własne zdrowie, zacytuję za Janem Kochanowskim:

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz

fot. pixabay.com

Więcej informacji w poniższych linkachkliknij

Wiesława Szwed
Podlaska Redakcja Seniora Białystok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.