W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na premierowy pokaz filmu „Zenek” i Koncert Cira – „Pocztówki z miasta B. cz. 2” 

Premiera filmu dokumentalnego „Zenek” odbędzie się 20 lutego, 2019 o godz. 19:00.
Koncert: Cira – „Pocztówki z miasta B. cz. 2” o godz.  19:30 –
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

„Zenek” – film dokumentalny o Zenku Borowskim, 13-letnim białostockim harcerzu zastrzelonym w 1943 r. przez niemieckiego żandarma podczas próby ratowania polskich książek zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku. Historia jest pretekstem do opowieści o patriotycznym środowisku harcerzy białostockich.

Projekt może być istotnym głosem w dyskusji o polskim patriotyzmie. Prezentuje go w wersji naturalnej, bez heroizmu i patosu. Historia chłopca, ukształtowanego przez międzywojenne harcerstwo, rozmiłowanego w ojczystej literaturze przedstawiona w nowoczesny, filmowy sposób z wykorzystaniem grafiki i animacji może być atrakcyjna dla współczesnego młodego odbiorcy. Film zawiera sceny fabularyzowane.

Film powstał na podstawie pomysłu Tomasza Wiśniewskiego. Reżyserem jest Dariusz Szada-Borzyszkowski. Autorem i wykonawcą piosenki – białostocki raper Cira. Producentem jest Stowarzyszenie Szukamy Polski.

Pocztówki z miasta B. część 2” to kontynuacja minialbumu traktującego w całości o Białymstoku. Charakterystyczne miejsca, nieszablonowi ludzie, specyfika miasta i dźwięczne regionalizmy – tego można spodziewać się po epce. Wyjątkowy muzyczny spacer po starym i nowym Białymstoku!

Projekt zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Cira (Michał Ciruk) – białostocki raper, grafik, poeta. Współtwórca zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Absolwent anglistyki, okazjonalnie również rapuje w języku angielskim. W 2011 roku podpisał kontrakt muzyczny z wytwórnią Step Records.

Białostocki Ośrodek Kultury

Opracowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok