Zero waste (ang. brak śmieci, marnowania) to idea i styl życia polegający na maksymalnym zmniejszeniu ilości wytwarzanych odpadów. Ruch ten zyskał rozgłos na początku XXI wieku i cały czas jego popularność wzrasta. 7 czerwca 2021 w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się warsztaty ,,Zero Waste na co dzień”.

Ekologiczne wyroby z recyklingu

Sokólska biblioteka nie jest zwykłą wypożyczalnią książek dla dzieci i dorosłych. Ciągle wprowadza nowe działania i stara się by to było miejsce ciekawe, tętniące życiem. Organizuje spotkania z pisarzami i poetami, wystawy zdjęć, ogłasza konkursy o różnej tematyce, niedawno na przepis z wykorzystaniem resztek żywności. Na spotkanie przygotowała pokaźnych rozmiarów ekspozycję książek związanych z ochroną środowiska.

Warsztaty z Anną Jaklewicz rozpoczęło się częścią wykładową. To podróżniczka, archeolog, autorka książek ,,Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” i ,,Indonezja. Po drugiej stronie raju”, autorka akcji ,,Książka za worek śmieci”, żywo zainteresowana losem naszej planety. Każde jej słowa uzmysławiają nam, że to jest ostatni dzwonek, by o matkę naturę na poważnie zacząć dbać, zmienić styl życia. Przytoczę tu kilka alarmujących danych: rocznie produkujemy 330 mln ton śmieci- więcej niż ważą wszyscy mieszkańcy Ziemi, tylko ok. 14% poddaje się recyklingowi, 13 mln ton śmieci trafia do mórz i oceanów, przez najbliższe 30 lat może być więcej śmieci niż ryb. Dla ludzi to na ten moment problem estetyczny, ale zwierzęta może czekać krytyczny koniec. Zdjęcia, które edytowała prowadząca spotkanie wskazywały na to, że cały świat jest zaśmiecony takim samym plastikiem. Ratunkiem może być ograniczanie się, ponowne używanie np. butelek, przetwarzanie plastiku. Podkreśliła, jak ważne jest wprowadzanie ekologicznych produktów, pokazywała gotowe wyroby i zdjęcia, między innymi talerze z otrąb pszennych, słomki ze słomy, myjki konopne, szampon w kostce, patyczki papierowe.

Literatura z ochrony środowiska

W drugiej części warsztatów uczestnicy robili organiczną pastę do zębów i pastę do czyszczenia różnych powierzchni. Toczyli rozmowy, wymieniali się spostrzeżeniami dotyczącymi najbliższego środowiska, wspominali jak dawniej radzono sobie bez płynu do mycia naczyń, że nie dało się wykorzystać ponownie butelek po oleju, bo zwyczajnie nie było czym ich myć.

Uczestnikami spotkania byli również seniorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce. Na zakończenie większość uczestników zapisała się na warsztaty z woskowijek, które odbędą się 30 czerwca 2021.

Zdjęcia: Teresa Galewska

Teresa Galewska
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka