Podlaski Instytut Kultury zaprasza do zapoznania się z zeszytami tkackimi, które powstały w ramach projektu „Podlaskie sploty – II Festiwal Tkactwa”, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Narewce, Miejskim Ośrodkiem Animacji Kultury w Zabłudowie i Gminnym Centrum Kultury w Gródku.

Zeszyty Tkackie PIK

Opracowane publikacje dokumentują wybrane tkaniny pozyskane z prywatnych zasobów mieszkańców wspomnianych gmin. Wśród nich znalazły się kilimy, perebory, radziuszki, dwuosnowówki, a także lniane obrusy, wełniane ubrania i szmaciane chodniki, stanowiące nieocenioną wartość etnograficzną i źródło wiedzy o dawnym wzornictwie. Można w nich zobaczyć najciekawsze wyroby lokalnego tkactwa.

Pełna dokumentacja tkanin, którymi dysponują wspomniane ośrodki kultury, zostanie niebawem umieszczona na stronie www.dwuosnowowa.pl, a tymczasem na stronie www.pikpodlaskie.pl można zobaczyć wydawnictwa w wersji elektronicznej.

„Podlaskie sploty – II festiwal tkactwa” to projekt realizowany przez Podlaski Instytut Kultury mający na celu promocję i ochronę tradycyjnego tkactwa na terenie województwa podlaskiego. Tegoroczna edycja Dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 Informacji na temat projektu udziela kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku – Krystyna Kunicka tel. 85 740 37 15, k.kunicka@pikpodlaskie.pl

(źródło i foto: Podlaski Instytut Kultury)

opr. Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok