„Chodzenie z królewną”, czy „Wodzenie kusta” – obrzędy towarzyszące kiedyś Zielonym Świątkom, dziś już zapomniane, można będzie podziwiać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Festyn etnograficzny związany z obchodami tego ludowego święta organizowany jest  już po raz dziesiąty. W tym roku – 20 maja, w godzinach 12.00 – 18.00.

Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego ale tradycja radowania się wiosną, odrodzoną po zimie przyrodą sięga czasów przedchrześcijańskich. Najbardziej charakterystycznym  spośród zielonoświątkowych zwyczajów jest strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Powszechnym zwyczajem jest zatykanie ich w strzechę, czy w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzuca się gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które  Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiają przy drzwiach. Wewnątrz domu ozdabiają okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używa się także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Najważniejsze z przyczyn, dla których ludzie świętowali i wciąż świętują nadejście wiosny to ponowna możliwość wypasu bydła na łąkach i chęć ochrony upraw. Stąd zwyczaj pędzenia przez wieś zwierząt przystrojonych wiankami z brzozy i polnych kwiatów, a także „chodzenia z królewną” czy „wodzenia kusta”, czyli uroczystego obchodzenia pól by przepędzić stamtąd złe duchy i zapewnić sobie urodzaj.   Z tych samych przyczyn na Podlasiu w Zielone Świątki ludzie palili kiedyś ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami.

W tym roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej znów można będzie poczuć dawną atmosferę tego święta. Zespoły ludowe odtworzą na terenie skansenu zielonoświątkowe zwyczaje: Chodzenie z królewną i Wodzenie Kusta. Pierwszy zaprezentują grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego, drugi – zespół Hamanina z Mińska na Białorusi. Na scenie wystąpi wiele innych zespołów folklorystycznych z całego województwa podlaskiego. Jak co roku ich prezentacjom będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych, warsztaty garncarskie i plecionkarskie, które poprowadzą mistrzowie tych rzemiosł. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością otwarcie wystawy „Zielone Świątki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 10 lat”.

 

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

20 maja 2018 r.

godz. 12.00-18.00

wstęp – 3 zł

Opracowanie: Jolanta Falkowska

Podlaska Redakcja Seniora