Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i ogród często traci swą urodę. Nie należy ulegać złudzeniu że ogród zapadł w sen zimowy. Zimą ogród nie śpi ale tylko drzemie i nie można go zostawić samemu sobie.

Bezśnieżna zima, ale z mrozem, to nie jest najlepszy czas dla roślin.

Wysoka temperatura wypycha wręcz z ziemi delikatne główki roślin cebulowych. Przyroda budzi się do życia za wcześnie. Brak wody też nie sprzyja roślinom. A ja właściwie już czekam,  kiedy mój ogród wybuchnie kolorami i soczystą zielenią.

Ogród to moja pasja. Z kuchennego okna mam piękny widok na rabatę z azaliami. Szczególnie zachwyca mnie azalia o słonecznej barwie, prezent od syna na Dzień Matki sprzed trzynastu lat. Została tu przesadzona z Pracowniczych Ogrodów Działkowych, gdzie wcześniej uprawialiśmy działkę. W ogrodzie jest mnóstwo innych pięknych roślin i krzewów kwitnących do późnej jesieni. Zachwycają nas cały czas.

Czy długo jeszcze będziesz trwać dziwna zimo bez śniegu, czy może jeszcze sypniesz śniegiem i skujesz ziemię mrozem? Zdecyduj się, bo roślinom to zbyt wczesne budzenie się do życia nie pomaga.

 

 

Halina Todryk
Podlaska Redakcja Seniora  Sokółka