Starsi mieszkańcy Białegostoku mogą korzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Miasto chce w ten sposób pomóc osobom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym. W realizacji tego zadania Urząd Miejski wspierać będzie Fundacja „Spe Salvi” ,która wygrała otwarty konkurs ofert i od 1 lipca świadczy usługi seniorom.

Naprawa zepsutej klamki, zamka, przymocowanie karniszy czy lustra – to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Często pozostaje tylko zatrudnienie „złotej rączki”, ale nie każdego na to stać. Osoby po 65 roku życia, chore, niepełnosprawne, samotne mogą z tym mieć naprawdę duży problem. Dlatego Miasto Białystok właśnie takim mieszkańcom chce pomóc i realizuje projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w miejscu ich zamieszkania poprzez wsparcie w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych w 2019 roku”. Jego realizacją zajmie się Fundacja „Spe Salvi”. Koszt tego zadania publicznego w tym roku to 45 tys. zł. Seniorzy mogą korzystać z pomocy bezpłatnie.

– Chcemy pomóc seniorom w nieskomplikowanych, nie wymagających wiedzy specjalistycznej naprawach technicznych w miejscu ich zamieszkania. Usterki sprzętów domowych, nie tylko utrudniają życie, ale też mogą stwarzać zagrożenie, dlatego z pomocą fachowców chcemy zadbać o bezpieczeństwo starszych mieszkańców Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Wszystkie osoby starsze czy niepełnosprawne mogą zwrócić się o pomoc w wykonaniu drobnych napraw do Fundacji „Spe Salvi”. Wystarczy w dni robocze zadzwonić pod numer 578 733 659 lub zgłosić się osobiście (ul. Warszawska 50) i umówić się na konkretny termin. Zgłoszenia przyjmowane będą w godzinach 9.00-13.00, od poniedziałku do piątku.

W drugiej połowie 2018 r. z pomocy „złotej rączki” seniorzy skorzystali ponad 90 razy. Zlecenia dotyczyły regulacji okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu i wyregulowania baterii w łazience, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zamontowania regału, wieszaków w łazience, naprawy systemu umywalkowego itp.

(źródło:  Eliza Bilewicz-Roszkowska, Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, bialystok.pl)

Podlaska Redakcja Seniora Białystok