Naprawi seniorom zepsuty kran, powiesi karnisze, obraz, lustro, uszczelni okna czy wyreguluje zawiasy. To wszystko zrobi bezpłatnie seniorom w Białymstoku “złota rączka”.

Od 1 marca 2020 roku białostoccy seniorzy znów mogą zgłaszać potrzeby drobnych napraw do “złotej rączki”. Został rozstrzygnięty konkurs na projekt miasta pod nazwą: “Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2020 roku”. Zadanie obejmujące bezpłatne usługi seniorom ponownie realizuje Fundacja “Spe Salvi”. Do 31 grudnia 2020 roku będzie mogła zlecać usługi fachowcom lub wolontariuszom. Oprócz przyjmowania zleceń weryfikuje i sprawdza ich wykonanie. Miasto przeznaczyło na ten cel 75 tysięcy złotych.

Projekt adresowany jest do mieszkańców Białegostoku 60+ w miejscu ich zamieszkania, poprzez wykonanie drobnych napraw, których nie mogą sami wykonać, a stan tych urządzeń nie pozwala na ich użytkowanie. Sami seniorzy nie mogą ich wykonać ze względu na wiek, stan zdrowia lub po prostu nie umieją tego zrobić. Te drobne naprawy to m.in.wymiana uszczelek w przeciekających kranach, wymiana pokręteł baterii łazienkowej, wymiana słuchawki i węża prysznicowego,, udrażnianie odpływów. W pokoju “złota rączka” zawiesi obraz, lustro, zamocuje rolety w oknach, zawiesi półki, karnisze, wyreguluje zawiasy w meblach,  oknach i drzwiach, w których naprawi lub zamontuje nowy zamek. Odpowietrzy kaloryfery i zamontuje suszarkę łazienkową. Są to naprawy drobne i nieskomplikowane, natomiast nie do wykonania przez osoby starsze z powodu braku narzędzi, wiedzy czy umiejętności i dlatego Fundacja Spe Salvi podjęła wyzwanie pomocy białostockim seniorom.

Jak starsi mieszkańcy Białegostoku  mogą zwrócić się o pomoc do fundacji?  Wystarczy zadzwonić w dni robocze (od poniedziałku do piątku) pod numer telefonu 578 733 659 i zgłosić potrzebę wykonania takiej usługi lub zgłosić osobiście w jej siedzibie  przy ul. Warszawskiej 50.

Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem starszych białostoczan, dla których usunięcie drobnych usterek jest wyzwaniem nie do pokonania. W 2019 roku z bezpłatnej pomocy “złotej rączki” skorzystali 290 razy. Zlecenia dotyczyły regulacji szczelności okien i drzwi balkonowych, wymiany klamek w drzwiach, czyszczenia syfonu odpływowego, naprawy rolet, przyklejenia listwy przypodłogowej, zawieszenia regału czy naprawy systemu umywalkowego.

Inicjatywa białostockiego magistratu “złota rączka” to strzał w dziesiątkę. Brawo!

(foto: Krystyna Cylwik)

 

                                                                                     Krystyna  Cylwik
Podlaska  Redakcja Seniora  Białystok