Ze względu na ograniczenia związane z epidemią Covid-19, sztukę „Psie Serce” w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy z Lublina zobaczymy w formule online. Jednocześnie program Festiwalu „Kierunek Wschód” wzbogacił się o spektakl „Made In Heaven” białostockiej Grupy Coincidentia.

Festiwal „Kierunek Wschód”

– Sytuacja jest dynamiczna. Ogłaszając program piątej edycji Festiwalu „Kierunek Wschód” podkreślaliśmy, że w każdym momencie mogą nastąpić zmiany spowodowane chorobą lub kwarantanną członków zespołów teatralnych. W związku z wykryciem wśród pracowników Teatru Osterwy przypadków zachorowań na Covid-19, a także z obawy o zdrowie pracowników Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, podjęliśmy wspólną decyzję o zmianie sposobu i dniu prezentacji spektaklu „Psie serce” – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru. 

Pokaz spektaklu „Psie serce” w formule online odbędzie się 28 września (wtorek) o godz. 19.00 w Klubie Zmiana Klimatu. Na to wydarzenie wstęp wolny.

Jednocześnie wejściówki rozdane na spektakl prezentowany 3 października (niedziela) o godz. 18.00 w Kinie TON zachowują swoją ważność. Tego dnia, w miejsce przedstawienia „Psie serce” zobaczymy spektakl „Made in Heaven”, czyli alternatywną historię stworzenia świata w wykonaniu Grupy Coincidentia. 

Na rozmowę z artystami, po obu pokazach spektakli, zaprasza Dorota Sokołowska – dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

Aktualny program Festiwalu dostępny jest na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-v/ 

Festiwal „Kierunek Wschód” | 19.09 – 4.10.2021 r., Białystok

„Kierunek Wschód” to przegląd spektakli prezentujący kulturę pogranicza, w tym przedstawienia zza wschodniej granicy Polski. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zadanie dofinansowano z budżetu Województwa Podlaskiego.

„Made in Heaven” Grupa Coincidentia

Początek czasu. Początek życia. Początek wszelkiej kreacji. Świat przypomina pustą scenę teatralną. Bogowie znajdują się na górze – wyżej od reflektorów. Pod deskami podłogi harcują demony. Pojawia się para ogrodników. Zasiany las rośnie w błyskawicznym tempie. Już po chwili staje się puszczą. Wykopane źródełko zmienia się w rwącą rzekę, która wpada do morza. Deski sceny pękają pod naciskiem wyrastającego spod nich masywu górskiego. Wszystko jest pod kontrolą. Wszystko jest łatwe. Na wszystko jest czas. Jest czas siania i czas zbierania, czas narodzin i czas śmierci. Jest też czas na zakopanie w żyznej ziemi jednego niebezpiecznego ziarna, ziarna mitycznego. Wyrośnie z niego roślina, która szybko wymknie się spod kontroli. Nikt i nic nie będzie w stanie powstrzymać jej przed rozprzestrzenianiem się we wszystkich kierunkach. Tak jak nikt i nic nie jest w stanie powstrzymać wiejącego wiatru, śmierci czy rozpędzonego na zjeżdżalni dziecka.

Ten mit zaczyna żyć własnym życiem.

Kto nie widział nieba na własne oczy, przekona się jak ono wygląda. Nie miejmy jednak złudzeń. Ta historia nie będzie miała szczęśliwego zakończenia.

źródło i zdjęcia: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

opracowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok