Kwasy omega-3 i omega-6 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Musimy je dostarczyć w diecie, żeby nasz organizm mógł prawidłowo pracować. „Znaj proporcjum, Mocium Panie” jak powiedział kiedyś Aleksander Fredro.

wysuszone kromki zdrowego chleba

Ważna jest proporcja między omega-3 i omega-6. Idealnie byłoby, gdyby była ona 1:1, ale dopuszczalna jest 1:6. W praktyce przeciętny Polak spożywa w swojej diecie te kwasy w proporcji 1:12, a nawet 1:20. Suplementacja kwasów omega jest konieczna, ale nie zawsze pamiętamy o właściwej proporcji.  A to jest zasadnicza sprawa. Kwasy omega-3 hamują stany zapalne, poprawiają pracę mózgu, zapobiegają nowotworom, obniżają całkowity cholesterol i tak zwany zły cholesterol LDL, mają dobry wpływ na oczy. Natomiast kwasy omega-6 działają prozapalnie, ale są niezbędne do produkcji hormonów, wpływają na zdrowie kości, regulują nasz metabolizm, a także ciśnienie krwi,  dbają o prawidłową pracę nerek, stan skóry, gojenie ran. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość omega-6 jest przyczyną stanów zapalnych.

Gdzie znajdziemy te dwa rodzaje kwasów? 

Otóż kwasy omega-3 znajdują się w rybach, skorupiakach, orzechach włoskich, w oleju lnianym i arachidowym. Natomiast kwasy omega-6 zawiera dynia, sezam, migdały, słonecznik, awokado oraz mięso wieprzowe.

By zachować prawidłową proporcję omega-3 do omega-6, trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe suplementowanie kwasów omega-3, bo to tych kwasów brakuje w naszej diecie. Proponuję państwu chlebek zawierający nasiona lnu, które zawierają duże ilości omega-3 i ułatwią uzyskanie właściwej proporcji NNKT.

Oto chleb bezglutenowy zawierający surowe ziarna.

Składniki:

1 szklanka nasion lnu
1/2 szklanki nasion słonecznika
3 łyżki mąki konopnej
1 szklanka suchej masy marchwiowej po wyciśnięciu soku
1 łyżka stołowa soli

Dodatkiem może być kurkuma, czosnek niedźwiedzi, kolendra, kozieradka, oregano, bazylia, chili, pieprz, mielony czosnek, cebula. Według upodobań. Wszystkie nasiona moczymy przez 12 godzin w wodzie. Następnie całość dokładnie mieszamy i rozkładamy warstwą o grubości 1 centymetra na papierze do pieczenia na blaszce, dzieląc na kwadraty. Suszymy w piekarniku w temperaturze 40 stopni Celsjusza około 4 godzin.

Ten chlebek doskonale spełnia swoją rolę. Można go jeść z nutellą śliwkową i stokrotkami, z masłem i pomidorem, z pastami warzywnymi, twarożkiem czy wędliną. Robiłam go wielokrotnie z różnymi dodatkami.

Nie zawiera on żadnej mąki, ani pszennej, ani żytniej, jest bezglutenowy. Samo zdrowie.

Smacznego.

(foto: Elżbieta Urban)

 

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok