To my, aktywni  seniorzy z Białegostoku i okolic. Działamy w stowarzyszeniach, klubach seniora, kołach gospodyń wiejskich. Piszemy projekty, by działać na rzecz nie tylko  naszych środowisk, ale i dla siebie.

grupa seniorów

Jest nas dwadzieścia osób – 19 seniorek i jeden senior. Poznaliśmy się realizując w ubiegłym roku projekt „Senior w akcji”. I w tym roku, pomimo pandemii nadarzyła się okazja, byśmy znowu mogli spędzić czas ze sobą. Od lipca do sierpnia tego roku, realizując projekt ” Seniorzy z inicjatywą” – spotkaliśmy się cztery razy

Pierwsze spotkanie odbyło się w Gródku. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach filcowania, gdzie na mokro filcowaliśmy wełnę  i robiliśmy kwiaty. Potem w Nadleśnictwie Waliły poznawaliśmy rośliny zielne i ich właściwości lecznicze.
Na kolejne spotkanie zaproszono nas do Supraśla, gdzie pokazano nam jak łatwo i przyjemnie jest batikować lampiony. Teraz są ozdobą naszych domów i ogrodów. Zwiedzanie Supraśla i spacer po puszczy pozostawiły niezapomniane wrażenia.

seniorzy przy dębie

Na trzecie spotkanie pojechaliśmy do Hajnówki i Białowieży. W Hajnówce wymieniliśmy doświadczenia z przedstawicielami zarządu UTW, zwiedziliśmy Muzeum Miniatur Zabytków Podlasia i Muzeum Kultury Białoruskiej. W Białowieży odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze i spacerowaliśmy szlakiem Dębów Królewskich.

Na ostatnie spotkanie zostaliśmy zaproszeni nad stawy na ulicy Marczukowskiej w Białymstoku. Niestety, tego dnia pogoda się rozkaprysiła, padał deszcz, więc przeniosłyśmy się do restauracji. Seniorki z Klubu Seniora zaprezentowały nam przedstawienie „Kozucha kłamczucha”, potem poznaliśmy styl „lecącego żurawia”, czyli ćwiczyliśmy chińską gimnastykę Qi- gong, polecaną szczególnie seniorom. A na koniec tańczyliśmy „tańce w kręgu”.

Każde spotkanie kończyliśmy wspólnym biesiadowaniem, bo wtedy jest okazja do rozmowy i nawiązania przyjaźni.  Dzięki naszym spotkaniom współpracujemy ze sobą, jesteśmy bardziej kreatywni, rozwijamy nasze zdolności czy odkrywamy nowe u siebie. Czas wspólnie spędzany daje nam siłę i energię do działania. Wymieniamy się doświadczeniami, uczestnicząc w działaniach naszych koleżanek i kolegów. Wszystko to ma wpływ na nasze zdrowie i chęć do życia mimo upływających lat.

Inicjatywa była realizowana w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” – sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

Wiesława Szwed

 

1/6