Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu celów i realizacji marzeń. W całym kraju niepełnosprawnością dotkniętych jest nawet 7 mln osób. Jedynie co trzecia jest czynna zawodowo. Zaledwie 28 proc. z nich pracuje – przy średniej unijnej, ponad 40 proc

 

Już 17 maja w godzinach 10:00-13:00 białostocki Oddział ZUS przy ulicy Młynowej 29 budynek A, zaprasza na Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Chce pobudzić do działania te osoby. Pomóc w poszukiwaniu możliwości rozwoju i zmotywować do aktywności zawodowej.

„ZUS spotkanie to organizuje wspólnie z partnerami:  Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, tj. Fundacją Aktywizacja oraz Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”, którzy wzbogacą naszą ofertę wystawą i kiermaszem prac”.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Eksperci ZUS odpowiedzą na wszystkie pytania. Doradzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć. Podpowiedzą o jakie inne świadczenia można się ubiegać. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, by ułatwić kontakt w sprawach związanych z ubezpieczeniami społecznymi przez Internet .

Eksperci PFRON opowiedzą, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Podzielą się wiedzą o Systemie Obsługi Dofinansowań – programie wyrównywania różnic między regionami.

Fachowcy z NFZ poinstruują jak posługiwać się portalem Terminy Leczenia, czym jest Internetowe Konto Pacjenta i jakie ma funkcje. Opowiedzą też o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, o dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia, np. sprzętu ortopedycznego, czy niezbędnych środków higienicznych.

Harmonogram spotkania:

10:00 – 13:00 – czynne będą stanowiska z poradnictwem eksperckim,
10:00 – 13:00 – kiermasz prac podopiecznych Ośrodka Dziennego Pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną,
10:00 – 13:00 – wystawa prac podopiecznych Ośrodka Dziennego Pobytu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Źródło: ZUS

foto: pixabay

Maria Beręsewicz

Redakcja Podlaskiego Seniora