Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizowało 7 kwietnia 2019 roku warsztaty wykonywania palm wielkanocnych. W naszym kraju najpopularniejsze są palmy kurpiowskie, które wykonuje się z zasuszonych ziół, kwiatów i z kolorowej karbowanej bibuły.

 

W rodzinie pochodzącej z Kurpi pani Teresy Szuszko, która prowadziła warsztaty, zwyczaj robienia palm wielkanocnych trwa niezmiennie od trzech pokoleń.
W miejscowości Łyse co roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę wielkanocną. Młodzież chętnie bierze udział w tym konkursie. Dziewczyny pomagające w pracach tworzenia palm mają większą szansę wyjść za mąż za bogatego i zaradnego mężczyznę, a chłopcy mogą liczyć na gospodarną i pracowitą żonę.
Pomysł na palmę wielkanocną zależy od inwencji twórczej i cierpliwości wykonawcy, bowiem  na jej zrobienie trzeba poświęcić dużo czasu. Radość z wykonania nawet niewielkiej palemki jest ogromna. Wystarczy mieć patyczek, klej, kawałek gąbki do zwilżania palców, nici, nożyczki, linijkę i kilka kolorowych bibuł.

Pracę zaczynamy od rozłożenia zielonej bibuły. Odmierzamy siedmio- centymetrowe paski na całej długości bibuły i obcinamy. Obcięty pasek składamy na 8 części, następnie składamy na połowę,  jeszcze raz na połowę i jeszcze raz tak samo. Zielony pasek składamy poziomo na równe części a górną część tniemy na wąskie paski. Nawilżonymi palcami skręcamy powstałe paski tworząc igiełki. W palmie będzie to trawka. Zieloną bibułką z klejem owijamy od góry patyczek. Drugą warstwę tworzą wykonane własnoręcznie szyszki lub kwiaty. Każdą warstwę przedzielamy zieloną trawką.

W warsztatach udział brały rodziny nawet z małymi dziećmi. Wszyscy byli zaangażowani w tworzeniu palm wielkanocnych. Nawet tatusiowie wykonywali samodzielnie palemki.

Takie rodzinne spotkania jak to w Muzeum integrują ludzi, uczą czasami trudnych technik plastycznych, umożliwiają efektywne spędzanie wolnego czasu.

 

fot. TeresaRafałowska

 

                                                                                     Teresa Rafałowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok