Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na nadchodzące wydarzenia:

30 stycznia oraz 6, 13, 20 i 27 lutego, godz. 19:00, VI piętro
„Wtorki pod gwiazdami” – spotkania koła astronomicznego dla młodzieży.

7 lutego, godz. 18:00, Galeria Parter

plakat

Środa Literacka z Celiną Mioduszewską – Celina Mioduszewska – poetka, prozatorka, nauczycielka języka polskiego. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i studia podyplomowe w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Swój warsztat pisarki doskonaliła uczestnicząc w warsztatach Stajni Literackiej przy warszawskim Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Wydała tomy wierszy: Ułamek ziemi mojej, Gościniec, Paciorki codzienności, Za zakrętem, Jest czas zobaczyć. Wiersze publikowała w licznych ogólnopolskich antologiach. Autorka powieści: Powierniczka tajemnic, Sawantka, Kaszmirowa chustka, Złodziejki żon, Dziedziczka lipowej alei. Ostatnią powieść zrealizowała w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2023. Publikacja jest inspirowana losami fundatorki, założycielki i patronki Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Spotkanie poprowadzi Justyna Sawczuk.

8 lutego, godz. 18:00, Galeria Parter

Wernisaż wystawy multimedialnej „Strzępy czasu” przygotowanej przez Grupę „FOTOspółdzielnia”. Fotografie, jak mówią jej członkowie, to strzępy czasu, które możemy odtwarzać w nieskończoność.

Celem Grupy Fotograficznej „FOTOspółdzielnia” jest popularyzacja i rozwój sztuki fotograficznej, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie i popularyzowanie polskich dokonań w zakresie sztuki fotograficznej, organizowanie wystaw, plenerów, warsztatów, wykładów, seminariów poświęconych fotografii, a także ścisła współpraca z organizacjami, placówkami i instytucjami kultury w tym także szkołami o profilu fotograficznym. Nadrzędnym celem tych zajęć, będzie rozwój wyobraźni, kreatywności i wrażliwości artystycznej oraz aktywizowanie do własnych działań twórczych na polu fotografii. Grupa działa od 8 lat; w jej skład wchodzą pasjonaci fotografii, których cechuje ogromna ciekawość, chęć ciągłego rozwoju, oraz niepohamowana potrzeba tworzenia. Opiekunem z ramienia PIK jest Adam Ślefarski, a instruktorem Cezary Fabiszewski, fotograf białostocki.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja polskich aparatów fotograficznych z lat 1935-85 pt. „Dobre, bo polskie”. Pochodzi ona z kolekcji Krzysztofa Borowskiego 

Krzysztof Borowski – miłośnik fotografii tradycyjnej, zdjęcia robi od 20 lat. Eksperymentuje
z fotograficznymi technikami alternatywnymi. Interesuje go głównie człowiek i jego otoczenie. W fotografii poszukuje prawdy. Współzałożyciel (2018) grupy pasjonatów fotografii „FOTOspółdzielnia”. Kolekcjoner fotograficznych poloników, w zbiorach m.in. kolekcja polskiego sprzętu fotooptycznego przed- i powojennego.

8 lutego, godz. 18:00, Czytelnia Ogólna, II piętro

Fantasy TALK – klub fantasy – spotkanie dla miłośników książek, filmów, seriali i gier fantasy i SF poświęcone uniwersum „Obcego”.

9 lutego, godz. 18:00, Aula, VI piętro

Złote piątki – plakat

Złote Piątki – potańcówka dla seniorów, którą poprowadzi Tomasz Sadowski – prezenter muzyczny, iluzjonista, człowiek wielu talentów. Potańcówka będzie doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu, nawiązania nowych znajomości i poprawy samopoczucia. Na parkiecie będziemy bawić się przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów, które porwą każdego. Wstęp na dyskotekę jest bezpłatny. Nie trzeba również rezerwować miejsc. 

12 i 26 lutego, godz. 18:00, VI piętro

„Planszówki Johnny’ego i Mateusza w Książnicy Podlaskiej” – największe spotkania z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi w Białymstoku. Organizatorzy zapraszają na VI piętro budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A, gdzie całkowicie za darmo można skorzystać z kolekcji gier oraz uzyskać poradę w kwestii wyboru tytułu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

źródło: www.ksiaznicapodlaska.pl

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok