Wrocław słynie z krasnali. Łódź z postaci bajkowych (Misia Uszatka i Colargola, Plastusia, Kota Filemona i innych), czy Białystok zasłynie z kamiennych głów? Twarzy zaklętych w kamień?

Koło PTTK „Senior” zaprosiło w sobotę (24.04.) słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku na spacer – „W poszukiwaniu kamiennych twarzy”. Nazwa planowanego spotkania zaintrygowała wielu chętnych do przyjścia na miejsce zbiórki pod Teatr im Aleksandra Węgierki.
Przewodniczka PTTK Iza wyjaśniła, że będziemy poszukiwać twarzy (głów) wyrzeźbionych w kamieniach przez Piotra Pytasza. Artysta z Sochoni zafascynowany urodą polodowcowych głazów rzeźbi już od 10 lat. 

Piotr Pytasz – Studia architektoniczne rozpoczął w Republice Zairu (Konga) w Kinszasie, a ukończył na Politechnice Białostockiej w 1985 roku. Pracował w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Białymstoku, w biurze projektów w Kinszasie oraz w Kanadzie w Montrealu. Obecnie prowadzi działalność projektową w ramach własnego biura. Jego wystawę „W okolicach Sacrum. Rzeźba Pastel Architektura” można teraz oglądać w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku. 

Miejsca kamiennych głów i twarzy

Najwięcej kamiennych twarzy odnaleźliśmy w parku na Plantach, ale są one również w alejce dojazdowej do Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej i w Parku Centralnym obok, w Alejce Anny Markowej, koło poczty przy ul. Waszyngtona.
Są różnej wielkości, ponieważ artysta wykorzystuje naturalne kamienie leżące w danym miejscu. Na większych kamieniach wyrzeźbione są twarze. Mniejsze to całe kamienne głowy. Najładniejsza jest chyba na wzgórzu obok Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej.
A wszystko zaczęło się od kilku kamiennych głów rozmieszczonych w Puszczy Knyszyńskiej, które zostały niestety skradzione i nie odnalazły się do dziś.

Wciągnął nas ten detektywistyczny spacer. W sumie znaleźliśmy 12  twarzy i głów kamiennych. Czasem odkrywaliśmy je w zupełnie nieoczekiwanych miejscach, pod drzewami, na brzegu stawu parkowego, tuż przy remontowanej alejce. Niedługo pewnie można będzie sporządzić mapę z miejscami ich położenia.

Sprzyjała nam też słoneczna pogoda. Przy okazji mogliśmy podziwiać nowe, wiosenne zasadzenia kwiatów w Parku Pałacowym Branickich oraz zawilce i przylaszczki w parkach.

fotoreportaż: Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok

Kliknij w zdjęcie:

1/9
Słuchacze  UTW oglądają kwiaty w Parku Pałacowym
Słuchacze UTW oglądają kwiaty w Parku Pałacowym
Słuchacze UTW oglądają kamienne głowy
Słuchacze UTW oglądają kamienne głowy
Kamienna twarz
Kamienna twarz
Kamienna twarz
Kamienna twarz
Kamienne głowy
Kamienne głowy
Kamienna głowa
Kamienna głowa
Kamienne głowy
Kamienne głowy
Kamienna głowa
Kamienna głowa
Kamienna twarz
Kamienna twarz