Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie z Reginą Kantarską-Koper, które odbędzie się 12 stycznia 2022 r. o godz. 17:00 w ramach cyklu „Środy literackie”. Podczas spotkania, autorka opowie m.in. o swoim najnowszym tomie poetyckim „Wiersze codzienne”. 

środy literackie Regina Kantarska-Koper, plakat

Z recenzji Doroty Sokołowskiej:

„Ta poezja mówi do czytelnika prostotą zapisu, nie udziwnia świata ani go nie koloryzuje, jakby autorka ze wszystkich słów języka polskiego wybrała tylko najważniejsze i chciała je ocalić. Wszystko to sprawia, że jej jubileuszowy wybór wierszy czyta się jak intymny pamiętnik – bez koloryzowania, bez potrzeby niepotrzebnej metaforyzacji i szukania symbolu. (…) Są tu wszystkie najważniejsze tematy, dotykające mijających dni, przeżyć z codzienności zmieszanej z mistyką świata niewidzialnego, zamieszkałego przez Boga i świętych. Jest rozpacz w samotności 2020 roku, kiedy ziemię zatrzymał COVID-19, jest zapis wytchnienia podczas koncertów muzycznych, w których Regina Kantarska-Koper znajduje wyjątkowy smak, przewijają się tu przyjaciele, którym dedykuje swoje wiersze i ci, nadający znaczenie słowom w mottach i cytatach. Autorka uważnie przygląda się swojemu światu, swoim snom, przemijaniu i starzeniu. (…) Kiedy czyta się te wiersze, ma się nieodłączne wrażenie podglądania zza lustra, takie są wsobne i osobiste.

(…) Tomik Wiersze codzienne ma jeszcze jeden wymiar, na który warto zwrócić uwagę. To przejmujące ilustracje wnuczki poetki, Julii Magdaleny Koper, która dopełnia nimi notatnik z wersami. Szczególnie ujmująca jest okładka książki, z harfistką skrywającą pół twarzy w dłoniach. Nitki żył łączą się z instrumentem, stanowiąc jedno. Wymowna to metafora poezji, także stapiającej się w całość w krwioobiegu Reginy Kantarskiej-Koper”.

REGINA KANTARSKA-KOPER – emerytowana rusycystka, terapeutka, poetka. Pisze także prozę, recenzje i maluje. Członek Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Wydała dziesięć indywidualnych tomików i trzy jako współautorka, posiada liczne publikacje w prasie i wydawnictwach zbiorowych, w tym za granicą (w Wielkiej Brytanii, USA oraz w Indiach). Tłumaczona na esperanto, angielski i telugu. Redaktor antologii dla dzieci Czarowny świat wierszy, współredaktor serii poetyckiej – rocznika Kajety Starobojarskie oraz kilkunastu antologii i książek poetyckich. Zajmuje się także pracą korektorską, uczestniczy w jury konkursów literackich.

Spotkanie z Reginą Kantarską-Koper 12 stycznia 2022 r., godz. 17:00 na VI piętrze budynku głównego Książnicy Podlaskiej (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A).

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na fanpage’u Książnicy Podlaskiej: https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska.

(źródło Justyna Sawczuk, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego)

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok