Literacka odsłona Kina Zagadki, spotkania autorskie, kreatywne warsztaty, turniej zagadek detektywistycznych, prezentacja kolejnego wydania „Gazety Dzieci” – jednym słowem moc bezpłatnych atrakcji w Choroszczy w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, na które od 8 do 15 maja zaprasza Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Hasło tegorocznej edycji akcji to „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”, a jej celem jest promowanie czytelnictwa oraz roli bibliotek w życiu społeczności. Jak ważne jest to hasło, a jednocześnie wyzwanie, udowadnia biblioteka M-GCKiS w Choroszczy, która nawet mimo tymczasowego zamknięcia spowodowanego remontem oraz inwentaryzacją zbiorów przygotowała z myślą o swoich czytelnikach tydzień pełen atrakcji skierowanych zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców.

W programie przewidziano dwa refleksyjne seanse filmowe w ramach Kina Zagadki, których fabuły osnute są wokół publikacji książkowych. Przy wsparciu Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego (Książnica Podlaska) w filii w Klepaczach zorganizowane zostanie spotkanie z Joanną Kruszewską, autorką powieści społeczno-obyczajowych, dotyczące między innymi jej najnowszej książki „Pomimo wszystko”. Dzieci i młodzież ze szkół w Choroszczy odwiedzą Mateusz Świstak, opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster, oraz Wojciech Widłak – wieloletni członek redakcji miesięcznika „Dziecko”, współautor serii podręczników, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce. Z myślą o przedszkolakach w auli M-GCKiS zorganizowane zostaną warsztaty „Baśniowa szkoła rysunku” z Mateuszem Świstakiem, podczas których opowiadana klasyczna baśń przeplatana jest zabawami, pomagającymi rozkołysać i rozruszać dziecięcą wyobraźnię. Turniej zagadek detektywistycznych będzie okazją do wykazania się sprytem i zmysłem do rozwiązywania niełatwych łamigłówek, a spotkanie redakcji „Gazety Dzieci” – do poznania młodych redaktorów z Choroszczy i stworzonego przez nich wspólnie z Jaśminą Wójcik nowego wydania gazety. Spotkanie w przestrzeniach M-GCKiS poprowadzą Paulina Krysiewicz oraz Ewa Stepaniuk. Na pewno będzie tajemniczo oraz inspirująco! Dorosłych natomiast animatorzy zapraszają na warsztat kreatywno-plastyczny, podczas którego uczestnicy wykonają recyklingowe notesy – w nieszablonowej formie, której podstawę stanowią odzyskane kartki ze starych książek, rysunków czy notatek, dekorowane i upiększane z na pozór niepotrzebnych rzeczy. W subtelnych kieszonkach, zakładkach, kopertach, różnego rodzaju zakamarkach znajdziemy miejsce na nasze osobiste zdjęcia czy zgromadzone pamiątki. Warsztaty poprowadzą Izabela Dąbrowska i Agnieszka Jakubicz.

Szczegóły i informacje znajdują się na stronie kultura.choroszcz.pl.

Źródło: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok