Podlaski Instytut Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Golon pt. „Figury”. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 18 lutego, o godz. 18.00, w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury przy ul. Kilińskiego 8.

obraz malarki

Joanna Golon początkowo malowała w technice olejnej, zasmakowała jednak w akrylach, które – jak sama mówi – bardziej odpowiadają jej temperamentowi. Skłania się ku malarstwu figuratywnemu. Wydobywa w nim półtony, z dominującą chłodną gamą barwną, niekiedy wzmocnioną jakimś kolorystycznym akcentem. Tematy jej kompozycji oscylują wokół uczuć, marzeń. Przedstawiają ulotne momenty relacji między ludźmi, chwile osobistych refleksji, niekiedy balansujące między realizmem a baśnią. Pojawiają się też w nich sceny rodzajowe, w których można się doszukać uniwersalnych związków rodzinnych, przyjacielskich, towarzyskich.

W malarstwie szukam człowieka, emocji i nastroju, zdarzeń, które dzieją się w ludzkich głowach. Ludzie wydają się najważniejsi i najciekawsi – ze swoją siłą i swoimi słabościami – mówi artystka.

Joanna Golon – z wykształcenia politolog, z zawodu dziennikarka, związana początkowo z telewizją, aktualnie Radiem Olsztyn. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Należy do Grupy Twórczej „Złota Linia”, z którą prezentowała prace na wielu wystawach, m. in. w A.R. Gallery w Nowym Jorku. Laureatka Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet „Kobiece impresje”. Z WOAK-iem związana dzięki plenerom malarskim m.in. w Dolistowie, Mielniku, Bacikach, Przewięzi.

(źródło: Podlaski Instytut Kultury)

opr. Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok