Dowiedziałam się tego wędrując ścieżką dydaktyczną w Rezerwacie Krzemianka w Puszczy Knyszyńskiej.

Przy szosie  do Augustowa, 16 km od Białegostoku,  za wsią Rybniki znajduje się rezerwat leśno-archeologiczny z bogatą, różnorodną roślinnością oraz licznymi źródliskami* zasilającymi strumień Krzemianka. Czterokilometrowa ścieżka przyrodnicza prowadzi przez najciekawsze zakątki terenu.  Podmokłe, bagienne odcinki przejdziemy po drewnianych kładkach.

Na terenie rezerwatu znajdują się drzewa bartne i skansen pszczelarski, jest wieża widokowa oraz pozostałości kopalni krzemienia, sprzed 3000 lat, gdzie wydobywano surowiec do produkcji narzędzi kamiennych.Wykroty drzew, powalone drzewa porośnięte mchami i paprociami wyglądają bajkowo. Słychać śpiew ptaków, bzykanie owadów, szmer rzeki, szum drzew.

Goście z Islandii, z którymi tu byłam, byli zachwyceni tym miejscem. Kiedy wędrowaliśmy przez rezerwat poprosili o krótki postój, aby w ciszy sfilmować fragment puszczy. Zatrzymaliśmy się, wsłuchiwaliśmy się w odgłosy natury, Islandczycy nazwali tę chwilę leśnym misterium. Kolejni goście, tym razem z Turcji, przytulali się do drzew i głaskali mchy i trawy, podziwiając zieleń jakiej w swoim kraju nie mają.

Mam jeszcze jedno osobiste wspomnienie związane z tym miejscem, w konkursie na zdjęcie przyrody w projekcie “Nature” , zdjęciem stąd wygrałam wyjazd na Majorkę.

zdjęcie konkursowe „Nature”

O każdej porze roku jest tu pięknie. Zimą, kiedy strumyk zamarza, mróz maluje swoje obrazki a czapy śniegu pokrywają drzewa. Wiosną,  kiedy przyroda budzi się do życia, ziemia pachnie, jest biało od zawilców i niebiesko od przylaszczek. Latem,  mimo upału, tutaj panuje miły chłód, drzewa chronią przed ostrym słońcem, a drgające powietrze pachnie żywicą.  Jesienią liście mienią się feerią barw, widłaki rozpylają swoje zarodniki, a na jałowcach dojrzewają granatowo-szare owoce.

Moje wnuki mówią, że tu mieszkają leśne skrzaty. Nie spotkałam ich, ale czuję tu jakąś magię i dlatego lubię tu wracać. To miejsce wycisza i relaksuje. Polecam Krzemiankę o każdej porze roku. Najlepiej wybierz się  tam Czytelniczko i Czytelniku  już dziś.

Na ścieżce dydaktycznej w Rezerwacie Krzemianka ustawiono tablice informacyjne m.in. “Ekologiczna rola lasu”, “Nisze pokarmowe ptaków”, “Woda i jej rola w lesie”, “Warstwowa budowa lasu”,  można z nich wyczytać wiele ciekawych wiadomości.

Tu znalazłam też odpowiedź na tytułowe pytanie.

 

* „Źródlisko” wg Wikipedii – to zespół źródeł zgrupowanych blisko siebie.

Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok