4 maja to bardzo ważna data. Nie dość, że rozpoczęły się matury, to jeszcze w kalendarzu świąt nietypowych znajdujemy Dzień Strażaka i Dzień Piekarza. Jeden ratuje nas od ognia, drugi od głodu.

Strażak, auto w płomieniach i pożar

Dzień Strażaka
Strażak to jeden z najbardziej niebezpiecznych i bohaterskich zawodów. Dziękujemy Wam drodzy strażacy, że ratujecie ludzi i dobytek podczas akcji, w których ryzykujecie życie i zdrowie. Jesteście też zawsze, kiedy zdarzy się wypadek. Z okazji tego dnia przyjmijcie od nas serdeczne podziękowania i życzenia zdrowia i sił w wykonywaniu tej ważnej społecznej misji.
W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskie.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.
To Międzynarodowe święto strażaków obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana.

Wyrabianie ciasta na chleb i upieczony bochenek

Dzień Piekarza

Dziękujemy drodzy piekarze za to, że kiedy śpimy Wy już wyrabiacie ciasto i przed świtem wkładacie je do pieca. Dziękujemy też za pyszne bułki, chałki i inne wypieki.
Chleb wymieniany jest wśród elementarnych posiłków człowieka w najstarszych źródłach historii kultury materialnej Europy i Bliskiego Wschodu. Rozróżnia się chleb żytni (razowy i biały), chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe (a zwłaszcza tak zwane pełnoziarniste – np. chleb Grahama mają dużą wartość odżywczą i witaminową. W krajach północnych bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni niż pszenny, w niektórych okolicach wypieka się także chleb z mąki jęczmiennej i owsianej, a na obszarach uprawy kukurydzy ważnym składnikiem ciasta do wypieku chleba jest mąka kukurydziana.

W starożytnej Grecji znano około 50 przepisów na różnego rodzaju chleby, w średniowieczu piekarze wypiekali 9 głównych rodzajów chleba.
To dzięki nim możemy zajadać się pysznymi bułeczkami czy chrupiącym chlebem. W święto warto uzmysłowić sobie, że kiedy my smacznie śpimy, oni wypiekają nasze przysmaki.

Pozdrawiamy wszystkich strażaków, piekarzy oraz maturzystów za których trzymamy kciuki.
źródło: Międzynarodowy Dzień Strażaka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Foto: pixabay.com

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora